Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK’ya isyan: Yeter artık

28.09.2011 11:09
PKK’nın sivillere yönelik artan eylemleri bölge halkını da çileden çıkardı. Diyarbakır’da biraraya gelen STK başkanları, “Artık yeter, insanlığımızdan utanıyoruz. Yapılanlar hak arama değil, vahşet” açıklaması yaptı.

PKK’nın son dönemde sivilleri de hedef alan eylemleri Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölge halkını isyan ettirdi. PKK’nın, Siirt’e 4 genç kadını uzun namlulu silahlarla taraması, dün de Batman’da 8 aylık hamile anne ve 4 yaşındaki çocuğunu katletmesi bardağı taşırdı.

Bölgede faaliyet gösteren Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak ve Mardin’deki bazı sivil toplum kuruluşları, terör örgütü PKK’nın hain saldırılarını şiddetle kınadı. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, halkın  şiddet olaylarından bıktığını söyledi. ‘’İnsan olarak ne diyeyim. Artık insanlığımdan utanıyorum, bunlar vahşet’’ şeklinde tepkisini dile getiren Akyıl, şöyle konuştu:

‘’Siirt’teki 4 genç kızımız hayatını kaybetti, Batman’da hamile bir kadın ile 4 yaşındaki çocuğu öldü ve 20 günlük polis hayatını kaybetti. Dünyada böyle bir şey var mı... Bunun izahı yok. Kim olursa olsun artık yeter. Hangi çağda yaşıyoruz, vatandaşın tahammülü kalmadı. Silahla, şiddetle dünyada kimse başarılı olmamış. Bu işin çözümü parlamentodadır.’’

Şiddet ekonomiyi de vuruyor

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya da, “Şiddetin olmadığı dönemlerde bölgemize baktığımızda gerçekten hayatın güzel aktığını, ekonominin geliştiğini görebiliyoruz. Ama son günlere baktığımız zaman belli saatten sonra evlere çekilmek, sosyal yaşam gittikçe daralmaya başlıyor. Bu da ister istemez ülkemizin, bölgenin ekonominin zarar görmesine, hem de yaşam olanaklarının daralmasına neden oluyor’’ dedi.

‘’Sözün bittiği yerdeyiz ‘’ diyen KAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç ise, ‘’Aslında siviller doğrudan hedef değilmiş gibi açıklama yapılıyor, ‘gezmeden gelirken vuruldu’ diye bir açıklama yapılıyor. Ama böyle çatışmalar olursa kimin bu çatışmalarda hayatını kaybedeceğini bilemeyiz. Ben bunu kaza olarak kabul etmiyorum’’ dedi.

Siviller yanlışlıkla ölmedi

Batman Baro Başkanı Yusuf Tanrıseven ise,’’Hiç bir şey insan canından daha önemli değil’’ derken, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş de, ‘’Bu cenazelerin hiç kimseye bir faydası olmaz. Ne zamana kadar bu olumsuzlukların içinde cebelleşeceğiz’’ şeklinde konuştu. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Kazım Aksoy da ‘’Şiddete başvurmanın faydası yok. Bölge yatırımlarına, turizmine, ticaretine, refah ve huzuruna darbe vuracak bu puslu havanın biran önce dağılması gerekmektedir. Halkımızın sağduyusuyla bu kaosun da üstesinden gelecektir’’ dedi.

17 STK ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

İçimizi kanatan acılar yaşıyoruz

Diyarbakır’da faaliyet gösteren 17 STK adına açıklama yapan, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, “Bizler yaşanan bu gelişmelerden ciddi kaygı duymaktayız. Son silahlı eylemlerin sivilleri de hedef almasını aklı ve vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmesi mümkün değildir” dedi. Sivil toplum örgütleri olarak şiddet, çatışma ve yeni acılar istemediklerini vurgulayan Aktar, “Kamuoyu Türküyle, Kürdüyle iyi biliyor ki silahlı eylemler ve operasyonlar daha çok gözyaşının dökülmesine ve kanın akmasına, derin acıların yaşanmasına yol açacaktır. Bu meyanda; Başlatılmış olan görüşmelere kesildiği yerden devam etmeli. BDP’li milletvekilleri Meclis’e girmeli” dedi.

STK'lardan Teröre Ortak Tepki

 

Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

Yeter Artık Katillere dur deyin
R.İsmail nergis
Bu adamlar dağda yetişmiş insanlığını unutmuş beyni yıkanmış sadece öldür emrine odaklanmış katillerdir..Oradaki bütün insanlara baskı yaparak sindirmişler cami imamını katledecek kadar insanlığını kaybetmişler hamile kadını bile öldürecek kadar canavarlaşmışlar takside çiçek yaşta 4 kızımızı bile yüzlerce mermi sıkarak bomba atarak hunharca katletmişlerdir .Bölge halkının sağduyusu iule onlara yardımcı olan yalakalar ayıklanırsa onların haraç paraları itlaf edilirse, dağa kaldırmalar önlenirse avrupadan uyuşturucuodan gelen kirli paraların yolu tıkanırsa silah almaları engellenirse gerekli eğitim verilerek gençlerin terör örgütüne katılımı engellenirse terör belası ortadan kaldırılır.İnançlı kanaat sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşüyor.Zalim kadar cesaretli olamazsak tilki gibi korkak oluruz Allahım kahhar eyle insanlık düşmanlarını insanlığı kalmamış olanları birgün şehitlerin gözyaşlarında boğulup yok olacaksınız o günler yakındır inşallah
29 Eylül 2011 Perşembe 09:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KEŞKE ÖYLE OLSA
yedidağınaslanı
Ama maalesef bölge halkı ya korkudan ya da kara propoganda etkisi ile hiç tepki vermiyor.
28 Eylül 2011 Çarşamba 21:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri