Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK Diyarbakır'daki patlamanın suçunu köylülere attı

16.05.2016 00:05
PKK, Diyarbakır'da 4 kişinin öldüğü ve 12 kişinin kaybolduğu patlamayla ilgili suçu köylülere attı.

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ne bağlı Sarıkamış Köyü Dürümlü Mezrası'nda 4 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı ve 12 kişinin kaybolduğu patlamayla ilgili terör örgütü PKK'nın açıklamasında, kamyondaki 15 ton patlayıcının köylülerin yoğun ateş açması sonucu infilak ettiği ileri sürüldü.

PKK Diyarbakır'daki patlamanın suçunu köylülere attı

"KÖYLÜLER ATEŞ AÇMASAYDI PATLAMAZDI" DEDİLER

PKK'ya yakın internet sitelerinde, geçen perşembe gecesi meydana gelen olayla ilgili bölücü örgütün bir açıklaması yer aldı.

Olayın, örgüt mensuplarının 15 ton patlayıcıyı bir yerden bir yere naklederken meydana geldiği kaydedilen PKK açıklamasında, bunu engellemek isteyen ve çevreden de gelen köylülerin açtığı yoğun ateş sırasında fünyelerin isabet alması sonucu patlamanın gerçekleştiği ileri sürüldü.

PKK Diyarbakır'daki patlamanın suçunu köylülere attı

KATLİAMIN SORUMLULUĞUNU KÖYLÜLERE ATMAYA ÇALIŞTILAR

Terör örgütü PKK bu açıklamasıyla, kamuoyunda nefret uyandıran katliamın sorumluluğunu, patlamada can veren ve daha büyük bir felaketi önleyen köylülere atmaya çalıştı.

Örgütün açıklamasında kamyondaki patlayıcının 'patlatılmak üzere düzeneklenmediği sadece nakledildiği' savunuldu.

"KÖYLÜLER ENGELLEMEYE ÇALIŞTI"

PKK, kamyonu kullanan kişinin 'patlayıcı yüklü kamyonu bir yerden başka bir yere taşıma görevini' icra ettiğini savundu. Açıklamada kamyonun Sarıkamış Köyü'nden Dürümlü Mezrası'nda doğru hareket halindeyken köylüler tarafından engellenmeye çalışıldığı belirtildi. PKK'nın açıklamasında, kamyondaki kişinin kimliğini söyleyip engellememelerini istediği, ancak köyden ve çevredeki köylerden gelen vatandaşların kamyonu takip edip ateş açtığı, fünyelerin isabet etmesi sonucu patlamanın yaşandığı, kamyon yakınındaki herkesin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Açıklamanın sonunda "Ancak bu olayda sorumluluğun, araca mermi sıkanlara ait olduğunun halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz" denildi.

PKK Diyarbakır'daki patlamanın suçunu köylülere attı

TERÖRİSTLERİN HEDEFİ JANDARMA KOMUTANLIĞI'YDI, KÖYLÜLER ENGEL OLDU

Askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, teröristlerin hedefi, Elazığ yolu üzerindeki Yenişehir İlçe Jandarma Komutanlığı'ydı.

Teröristler köy yollarını kullanarak sansasyonel bir eylem gerçekleştirmek isterken, köylüler buna engel oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da olayın ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u arayarak ölen köylülerle ilgili taziyelerini iletti.

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri