Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK halkı böyle kandırıyor

18.10.2012 12:22
Gizli tanık ’Ağrı Dağı’, terör örgütünün, gençlerin PKK’ya sempati duyması için yaptığı oyunları tek tek anlattı.
Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Doğubayazıt KCK' davasıyla ilgili duruşmada dinlenen gizli tanık 'Ağrı Dağı', gençlerin PKK'ya sempati duyması için mitingler düzenlendiğini söyledi. Gizli tanık Ağrı Dağı, "Şeyma isimli terör örgütü üyesinin cenazesi ilçeye geldiğinde 'cesedin tamamen parçalandığı ve bunu devletin kasten yaptığı' söylentisi yayıldı. Vatandaşlar bu şekilde provake ediliyor. Esnafın örgüte parasal yardım yaptığı dilden dile dolaşıyor" dedi.

Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü'nce, PKK'nın gizli şehir yapılanması KCK'ya yönelik yaptığı operasyonda gözaltına alınan örgütün Ağrı Dağı sorumlusu Sudan Güven (37), Kadın kolu sorumlusu Reyhan Çomak (46) ile BDP'li Yaşar Karakuş (27) 6 Aralık 2011 günü Erzurum'da 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Sudan Güven, Reyhan Çomak ile Yaşar Karakuş hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Daha sonra 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK davasıyla ilgili dinlenen gizli tanık 'Ağrı Dağı', gençlerin PKK'ya sempati duyması için mitingler düzenlendiğini belirterek şunları anlattı:

"Masum olarak gözükse de mitinglerdeki müzikler, konuşmalar ve oradaki etkileşim insanların örgütsel anlamda sempatilerini artıran bir araçtır. Doğubayazıt'a gelen ve örgüt elemanlarının cenazeleri bu amaçla kullanılıyor. 'Şeyma' isimli örgüt mensubunun cenazesi Doğubayazıt'a geldiğinde, 'cesedin tamamen parçalanmış olduğu ve bunun devlet tarafından kasten yapıldığı' dedikodusu yayılarak provake edildi. Hatta bu nedenle ciddi tepkiler ile sonuçlanan yansımalar oldu. Yine Ahmet Özkan isimli şahsın ölümü de kasten güvenlik görevlileri tarafından gerçekleştirildiği iddiasıyla Doğubayazıtlı provake edilmeye çalışıldı. Bunda da başarılı olundu. Belli bir dönem Murat Karayılan'dan para geldiğini, hatta esnaftan örgüte parasal yardım yapıldığı dilden dile söyleniyor. Bazılarına örgüt tarafından şu kadar para gönderildi, diyorlar."

AJANSLAR 
Bu haber toplam 2186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri