Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kürtler sessizce Esad sonrasına hazırlanıyor'

03.10.2012 14:02
PKK ile bağlantısı olan Demokratik Yurtseverler Birliği'nin (PYD) bölgedeki faaliyetleri Ankara'yı endişelendiriyor...

Suriye 'de 18 aydır devam eden şiddete karışmayan Suriyeli Kürtlerin ülkenin kuzeyinde karakollar, konseyler, mahkemeler kurarak özerk bir yönetimin temellerini attığı ileri sürüldü. Haberde ayrıca, ABD ve AB'nin terör örgütü listesinde bulunan PKK ile bağlantısı olan Demokratik Yurtseverler Birliği 'nin (PYD) bölgedeki faaliyetlerinin Ankara'yı endişendirdiği dile getirildi.

İngiliz Financial Times gazetesi, "Suriyeli Kürtler Esad sonrasına hazırlanıyor" başlıklı haberinde, bu ülkede 18 aydır devam eden şiddet olaylarına karışmayan Kürtlerin, kuzeyde yaşadıkları bölgede karakollar, konseyler ve mahkemeler kurduğunu belirtti.

Gazete Suriyeli Kürtlerin bunları özerk bir yönetimin temeli olarak gördüklerini ileri sürdü.

Suriye'nin kuzeyinde 1.7 milyon Kürt nüfusun yaşadığı hatırlatılan haberde, Esad rejimine karşı tarihi geçmişi olan organize, tek muhalefet grubunu Kürtler oluşturmasına rağmen 18 aydır devam eden çatışmalara karışmadıkları vurgulandı.

Suriye'nin kuzeyinde Kürt bayrağının dalgalandığı ve levhaların Kürtçe yazıldığı belirtilerek, bu durumun Kürt bölgesinde, Baas Partisi'nin onlarca yıl devam eden baskıcı rejimi sonrasında "özgürlük" havası yarattığı ifade edildi.

İngiliz gazetesi haberinde, kuzeyde Kürtler, özerklik yönünde bu adımları atarken, bir kaç metre ilerideki binalarında oturan Şam yönetiminin askeri-sivil temsilcilerinin bu durumu görmezden geldikleri belirtildi.

Financial Times'ın haberinde Kürtlerin, Suriye'nin sınırlı petrol rezervlerinin bulunduğu bölgelerde yaşadıkları da hatırlatıldı.

ANKARA ENDİŞELİ

Haberde ayrıca, ABD ve AB'nin terör örgütü listesinde bulunan PKK ile bağlantısı olan Demokratik Yurtseverler Birliği'nin (PYD) bölgedeki faaliyetlerinin Ankara'yı endişendirdiği dile getirildi.

NTV

 

Bu haber toplam 4256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri