Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK İsveç'te Faaliyetlerine Devam Ediyor

02.11.2011 01:00
İsveç İstihbarat Teşkilatı SAPO'nun baş analisti Malena Rambe, terör örgütü PKK ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İsveç İstihbarat Teşkilatı SAPO'nun baş analisti Malena Rambe, terör örgütü PKK ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sydsvenskan gazetesine konuşan Rambe, PKK'nın hâlâ İsveç'te aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğini söyledi. "İnsanlar PKK'yı polise ihbar etmekten çekindiği için tam olarak ne kadar güçlü olduklarını bilemiyoruz." diyen Rambe, PKK'nın İsveç'te yaşayan Kürtlerden zorla haraç topladığını da doğruladı.

EMRE OĞUZ/STOCKHOLM

Başta Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (EUROPOL) olmak üzere terör örgütü PKK ile ilgili araştırma yapan birçok kuruluş, örgütün çeşitli Avrupa ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiğini vurguluyordu. İsveç, söz konusu raporlarda sürekli örgütün en güçlü olduğu ülkeler arasında anılıyordu. Örneğin; EUROPOL tarafından daha önce yayınlanan bir rapor, terör örgütü PKK'nın Avrupa'da uyuşturucu, insan kaçakçılığı, sahtecilik, haraç gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca doları silah alımında kullandığı ve gerçekleştirdiği ayrılıkçı saldırılarla Avrupa Birliği'nin güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekmişti. Bu durum ilk kez İsveç'te yetkili bir ağız tarafından doğrulandı. İsveç İstihbarat Dairesi SAPO'nun en önemli isimlerinden biri olan Malena Rambe, PKK'nin aktif bir şekilde İsveç'te faaliyetlerine devam ettiğini doğruladı. SAPO Baş analisti Malene Rambe ayrıca, İsveç'te yaşayan Kürt gençlerin örgüt tarafından kandırılıp 'Kürdistan' olduğu söylenen bir bölgeye silahlı eğitim için götürüldüğünden de şüphelendiklerini söyledi. 

 

015.20110818184657.jpg

018.20110818184712.jpg

020.20110818184733.jpg

 

Kaynak:
Bu haber toplam 4918 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri