Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK itirafçısı şok etti

25.12.2010 02:16
Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "faili meçhul cinayetler" ile ilgili davanın bugün ki duruşmasında yaşanan gelişme, PKK itirafçılarının bölgede nasıl çalıştıklarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde mahkeme, sanıklar, avukatları ile mağdur avukatlarının beyanlarını dinledi. Mağdur avukatlarından Rıdvan Dalmış, bir önceki celsede PKK'nın silahlı kanadının yöneticileri arasında yer alan 'Bahoz Erdal' ile akrabalığı olduğu yönündeki sözleri nedeniyle sanık Albay Temizöz hakkındaki suç duyurusu dilekçesini mahkemeye sundu. Dalmış, 2000'e Doğru dergisinde sanık Adem Yakin'in yol kontrollerinde görev yaptığına dair yazılan haberi okuyarak derginin bir örneğini mahkemeye sundu. Yakin'in asker, polis ve vatandaş ayrımı yapmadan 52 kişiyi öldürmekten yargılandığını belirten Dalmış, bu isimleri tek tek saymak istediğini belirtti ancak mahkeme başkanı izin vermedi.

Avukat Dalmış, dergi nüshasını mahkemeye sunması üzerine söz alan PKK itirafçısı Bedran kod adlı Adem Yakin, cezaevinde yatarken Cizre'de yol kontrol çalışması yaptığını doğruladı. Yakin, "2000'e doğru isimli dergide yazılan yazılar afakidir, doğruları yansıtmamaktadır. Ben 1991 yılından cezaevinden çıkartılarak örgütün stratejileri ile ilgili konularda güvenlik güçlerine yardımcı oldum." diye konuştu.

Sanıklardan Cizre eski belediye başkanı Kamil Atak ise, tanıkların yönlendirildiklerini iddia etti. Atak, kendisine yüklenen suçları şahsına hakaret saydığını belirterek, "Bu iddialardan dolayı yaklaşık 20 milyon kişiye karşı hedef edilmiş duruma getirildim. Bugüne kadar onlarca tanık ve mağdur dinlendi, bir çok bilgi ve belge dosyaya girdi ancak buna rağmen iddia makamı sürekli olarak hakkımızda aynı terimlerle tutukluluk halimizin devamını istemektedir. Bizim tutukluluk halimizin devam ettirilmesi durumunda gerek ben ve gerekse ailem mağdur edilmektedir. Şayet suçumuz var ise bunun bir an evvel karara bağlanmasını istiyorum. Ben iddia makamından beni savunmasını beklemekteyim, şayet suçum varsa hakkımdaki cezayı versin. Ancak yoksa benim hakkımı da savunmasını talep ediyorum" dedi.

"ÖCALAN PERİNÇEK'İ AJAN İLAN ETTİ İTTİFAK BOZULDU"

Mahkemeye 8 sayfalık yazılı savunmasını sunanemekliAlbay Cemal Temizöz, 2000'e Doğru dergisinin İşçi Parti'sinin yayın organı olduğunu hatırlattı. Temizöz, "Hatırladığım kadarıyla 1990 ile 1991 yılları arasındaİşçi Partisiile PKK arasında bir ittifak kurulmuştu. İşçi Partisi Genel BaşkanıDoğu Perinçekile Abdullah Öcalan bu kapsamda birbirleriyle görüştüler. Ancak daha sonradan Abdullah Öcalan'ın Doğu Perinçek'i MİT ajanı olarak suçlaması nedeniyle bu ittifak bozuldu. Dolaysıyla söz konusu dergide bu yazının yer alması gayet normaldir, bu husus gerekirse ilgili mercilerden araştırılarak tespit edilebilinir" dedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, sanıklar Cemal Temizöz, Hıdır Altuğ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven) Adem Yakin, Tamer Atağ, Kukel Atağ ve Kamil Atağ'ın kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve delilleri yok etme olasılığının bulunması nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi

Bu haber toplam 5018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri