Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK kendine yeni adres belirledi

06.05.2013 12:04
PKK ile ilgili bomba iddia. Bakın PKK'nın Kandil'deki ikinci adamı Cemil Bayık nereye gitti?

Türkiye'den 8 Mayıs ile birlikte çekilmeye başlayacak olan PKK kendine yeni adres belirledi. PKK'nın yönetim kadrosundan Cemil Bayık dahil çok sayıda PKK'lı Suriye'ye gidiyor.

Türkiye'den Melik Duvaklı'nın haberine göre Türkiye'den çekilen PKK, Suriye'de güçleniyor. Özgür Suriye Ordusu ile bir süre önce anlaşma sağlayan örgüt son dönemde Esad güçlerine karşı mücadele veriyor.

Türkiye'den çekilme kararı alan PKK, Suriye'deki kolu PYD'ye bağlı birliklerini giderek güçlendiriyor. Suriye'de iç karışıklıkların başladığı tarihten itibaren silahlı güçlerini sürekli bu bölgeye kaydıran PKK, Türkiye'den çekilme süreci ile birlikte bu ülkedeki sayısal gücünü daha da artırdı.

Özgür Suriye Ordusu ile bir süre önce anlaşma sağlayan örgüt son dönemde Esad güçlerine karşı mücadele veriyor. Diğer taraftan bölgede faaliyet gösteren El Nusra Cephesi gibi bazı gruplarla da çarpışıyorlar. Bu kritik süreçte PKK'nın en tepesindeki isimlerden biri sessiz sedasız Suriye'ye geçti.

O isim örgütün Murat Karayılan'dan sonraki en etkili ismi olan Cemil Bayık. Barış ve Demokrasi Partisi heyetinin Abdullah Öcalan'ın mektubunu 7 Nisan'da Kandil'e götürdüğü sırada çekilen fotoğrafta Cemil Bayık da vardı. Ancak 14 Nisan'dan sonra yapılan son ziyarette Bayık görüşme heyetinde yer almadı. Bayık'ın bu tarihlerde Suriye'ye geçtiği tahmin ediliyor.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolündeki bölgeye giden Bayık'ın burada PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin yönetim kadrolarında bazı değişiklikler yaptığı kaydediliyor. YPG'nin bazı önemli isimleri geçtiğimiz aylarda Esad'a bağlı birlikler tarafından öldürülmüştü.

Suriye'ye geçen Bayık'ın buradaki silahlı birliklere bazı üst düzey görevlendirmeler yaptığı öğrenildi. Diğer taraftan Türkiye'den çekilecek örgüt mensuplarının büyük bir kısmının PYD'nin kontrolündeki Suriye topraklarına geçeceği belirtiliyor. Bayık'ın Suriye'ye geçmesi bu süreçle de bağlantılandırılıyor. Bayık, örgüt içerisinde de çözüm sürecine en temkinli yaklaşan isimlerden biri. Öcalan'ın nevruz'da açıkladığı ilk çekilme çağrısına direnen açıklamalarda bulunmuştu.

14 Nisan'da Öcalan'dan gelen kesin 'çekilin' talimatı örgüt içerisinde bu direnç noktalarını kırdı.

Cemil Bayık'ın ziyareti Suriye'de devam eden iç karışıklıkta önemli bir sürece denk gelmesi açısından dikkat çekici. Suriye'deki Kürt bölgeleri, PYD'nin kontrolünde. Kandil'den gelen isimler buradaki silahlı birlikleri yönetiyor. Suriye'de iç karışıklığın başladığı tarihten son dönemlere kadar PKK ile Şam yönetiminin arası iyiydi. İki güç arasında pek mücadele de yaşanmadı. Hatta Suriye rejimi Kürt bölgelerini hiç çatışmadan PKK'nın uzantısı olan PYD'ye teslim etti. Çözüm süreciyle birlikte Suriye ile PKK arasındaki iyi ilişkiler yerini anlaşmazlığa bıraktı.

Son birkaç aydır PYD ile Şam güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Özellikle Halep'teki çatışmalarda çok sayıda Kürt hayatını kaybederken on binlercesi de Kuzey'e doğru göçtü. PYD'nin lideri Salih Müslim, Şam rejiminin tavrındaki değişikliği Türkiye'deki çözüm sürecine bağladı. Diğer taraftan PYD ile Özgür Suriye Ordusu arasında yakın zamanda anlaşma sağlandı. İki güç bundan sonraki süreçte Esad'a karşı birlikte mücadele etme kararı aldı. İşte Cemil Bayık'ın Suriye'ye geçmesi böyle kritik bir döneme denk geliyor. Bayık'ın Suriye'deki rolü bundan sonraki gelişmeleri nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri