Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK MEDYA PROPAGANDASINA BAŞLADI

24.01.2013 00:41
Fransa'daki 3 PKK'lıya suikastte katil zanlısının PKK'lı olması ve dolayısıyla "örgüt içi infaz" ihtimalinin güçlenmesi üzerine PKK "sızma" adı altında medya kampanyası başlattı.

Fransa'da 3 PKK'lı kadının infazıyla ilgili Fransa makamlarının katil zanlısı olarak 2 yıldır PKK üyesi olan Ömer Güney'i tutuklaması, "Örgüt İçi İnfaz" iddialarını daha da güçlendirdi.

Katil zanlısı Ömer Güney'in paltosundaki barut izi, cinayet sırasında orada olduğunun kesinleşmesi ve Sakine Cansız'a çok yakın bir PKK üyesi olması PKK'nın ayarını fena halde bozdu.

Fransız polisinin ilk baştan itibaren elde ettiği delil ve bilgiler, olayın PKK bağlantılı birileri tarafından gerçekleştirildiği yönündeydi ve başsavcı Molins’in açıklaması, Türkiye’nin ya da Türkiye ile bağlantılı servislerin, grupların işidir” tezini çökertti.

Konuyla ilgili diplomatik bir yetkili de “Olayın PKK içinden biri tarafından gerçekleştirilmesi, Türkiye açısından ferahlatan bir açıklama. Kim azmettirmiş olursa olsun, Türkiye ile ilgisi olmadığı resmen açıklanmış oldu” yorumunu yaptı.

Katil zanlısının PKK üyesi çıkması, PKK içi infaz ihtimallerini güçlendirirken, Savcının açıklaması aynı zamanda bu suikastlerle ilgili Türkiye'yi suçlayan PKK'nın da tezini çökertmiş oldu.

Bunun üzerine dün PKK'nın Kandil'deki "bir numarası" Murat Karayılan başta olmak üzere terör örgütü bir medya kampanyasına başladı ve Ömer Güney'in PKK'lı olmadığını, "örgüte sızmış ajan" olduğunu dolaşıma soktu. Hatta Ömer Güney'i "Ogün Samat ilan edenler" bile oldu.

Bugün hem Radikal'den Deniz Zeyrek hem de Milliyet'ten Fikret Bila, PKK'nın bu medya propagandasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Radikal'den Deniz Zeyrek'in açıklaması şöyle;

"Zanlının PKK üyesi olduğunun açıklanması, Ankara’nın ‘iç hesaplaşma’ tezini destekliyordu. PKK yöneticileri ise Molins’in tezini çökertmek için dün yoğun bir medya kampanyası yürüttü. Güney’in PKK üyesi hatta Kürt bile olmadığı açıklandı. Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker, Güney’in 2011’de derneklerine üye olduğunu, iyi Fransızcasıyla göçmenlere yardım edip, etkinliklere sık sık katılmasıyla dernek üyelerinin güvenini kazandığını açıkladı. Ülker, Güney’in Sakine Cansız’ın şoförü ya da koruması olduğu haberlerini de yalanlarken, PKK’nın dışarıdaki lideri Murat Karayılan da Fırat Haber Ajansı’nda yayımlanan söyleşisinde, Güney’in PKK’lı olmadığını iddia edip, derneklere sızdırıldığını ima etti. PKK yöneticisi Zübeyir Aydar ise PKK kurucularına yönelik suikast timlerinin Avrupa’da dolaştığına ve Güney’in de böyle bir ekip tarafından kullanıldığına inanıyor"

Milliyet'ten Fikret Bila da Fransız polisi hangi kanıta ulaşırsa ulaşsın PKK ve BDP, Ömer Güney’in PKK’lı olduğunu, suikastlerin örgüt içi veya kişisel hesaplaşma olduğunu kabul etmeyeceğini yazdı.

İşte Fikret Bila'nın yazısından ilgili bölüm;

Paris’te 3 PKK’lı kadının öldürülmesiyle ilgili olarak yapılan ilk yorumlar, suikastlerin İmralı’da Abdullah Öcalan’la gerçekleştirilen görüşmeleri sabote etmek amacı taşıdığı yönündeydi. Suikasti gerçekleştiren güçlerin de, “barış” istemeyenler olduğu vurgulanıyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil hükümet sözcüleri, bunun, PKK içi bir hesaplaşma olabileceği üzerinde dururken, PKK-BDP cephesi “derin devlet işi” diye ilan ettiler. Fransız polisinin baş zanlı olarak Sakine Cansız’ın şoförlüğünü de yapan Ömer Güney’i tutuklamaları, paltosunda barut izine rastlandığını açıklamalarından sona dahi PKK-BDP, örgüt işi olduğunu kabul etmediler. Bu kez Ömer Güney’in, PKK içine sızmış bir devlet görevlisi olabileceğini öne sürmeye başladılar. Bu da gösteriyor ki, Fransız polisi hangi kanıta ulaşırsa ulaşsın PKK ve BDP, Ömer Güney’in PKK’lı olduğunu, suikastlerin örgüt içi veya kişisel hesaplaşma olduğunu kabul etmeyecekler. Baştan ilan edilmiş peşin hüküm gereği böyle yapacakları anlaşılıyor. 

Bu haber toplam 2374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri