Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK-MİT görüşmesi montajlanmış!

19.09.2011 11:49
MİT-PKK görüşmesinin ses kaydı üzerinde kesinti yapıldığı ve 'Sayın Öcalan' sözünün çoğaltıldığı belirlendi.

MİT-PKK görüşmesinin ses kaydı üzerinde kesinti yapıldığı ve 'Sayın Öcalan' sözünün çoğaltıldığı belirlendi. Ses kaydındaki mikrofon hışırtısının ise şüpheleri PKK'ya çevirdiği belirtiliyor.

Taraf gazetesi bugün manşetten verdiği haberinde 'Kasedi kim sızdırdı sorusuna cevap aradı. Ankara'daki kaynaklarının bu soruya cevabı 'Kayıttaki hışırtılar görüşmeye katılanlardan birinin hizlice mikrofon taktığına işaret ediyor. Ayrıca PKK'lıların sözlerinin kayıttan kesilmiş olması !PKK sızdırdı' şüphesi yaratıyor" şeklinde oldu.

Aynı kayneklar ayrıca, ses kaydı ve yazılı metne yapılan müdahaleleri de saptadı. Buna göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan o görüşmede 'Sayın Öcalan' sözünükullanmış gibi gösterildi.

Ayrıca kaset üzerinde Türk tarafını zor durumda bırakacak oynamaların da yapıldığı belirlenirken, kaynaklar metne bakıldığında görüşmeye katılan PKK yöneticilerinin konuşmalarının çok kısa olduğunu ve bazı yerlerinin kesildiğinin anlaşıldığını belirttiler.

Taraf ’a konuşan iyi haber alan kaynaklar, MİT ve PKK yöneticileri arasında yapılan görüşmelerin basına MİT içinden sızdırılmadığının tesbit edildiğine işaret ederek, “MİT’deki teknik sistem, bu görüşmelerin teşkilat içinden sızdırılmasının söz konusu olmadığını gösteriyor” dediler. MİT ve PKK arasında yapılan ve basına sızdırılan görüşme tutanaklarının doğru olduğu ancak metne müdahaleler yapıldığı anlaşıldı. İyi haber alan kaynaklar şu değerlendirmeyi yaptılar: “Güvene dayalı bir görüşme olduğu için bu görüşmelerin MİT tarafından kaydedildiğini zannetmiyoruz. Kayıt altına alınsa bile yayımlanmaz. İnternete düşen ses kayıtlarını dinlediğinizde, zaman zaman hışırtılı sesler çıktığını fark ediyorsunuz. Birinin üzerinde mikrofon olduğu belli, hareket ettikçe hışırtı çıkıyor. Bir ihtimal görüşmeye katılanlardan birinde mikrofon ve görüntü alma cihazı var. Hışırtı sesleri, birinin gizlice mikrofon taktığına işaret ediyor.” MİT’in, PKK ile yapılan görüşmelere ilişkin araştırması tamamlanırken elde edilen bulgulardan bir diğeri de, kaset üzerinde yapıldığı çok net anlaşılan ve Türk tarafını zor durumda bırakacak oynamalar. Bu da, sızdırmanın PKK tarafından yapıldığını gösteriyor. Bir kaynak şöyle diyor; “Metne baktığınızda, görüşmeye katılan PKK yöneticilerinin yaptığı konuşmaların kısa kısa olduğunu fark ediyorsunuz ve bazı yerlerinin kesildiği anlaşılıyor. Belli ki örgüt, kendi işine gelen bölümleri detaylı vermiş, gelmeyenleri kırpmış. Türk tarafının görüşleri detaylı verilmiş. Örneğin, görüşmelerin yapıldığı sırada Başbakan Müsteşar Yardımcısı olan Hakan Fidan’ın, “Sayın Öcalan” ifadesi belki bir kere kullanılmışken, metinde birkaç defa kullanılmış şekilde gösteriliyor. Yani metin üzerinde ve ses kaydında oynamalar olmuş. Cümlelerin gelişinden belli, kasete müdahale edilmiş.”

İsrail-PKK işbirliği

MİT’in görüşmelerin sızdırılması konsundaki kanaati, bu işin PKK tarafından yapıldığı yönünde. İsrail’in, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, bu göreve atanması sonrası alenen yaptığı kendisini yıpratma hamleleri de PKK ile İsrail’in, Oslo’da yapılan görüşme metni üzerinde oynayarak basına sızdırma operasyonunun başrol oyuncuları olduğuna işaret ediyor. İyi haber alana kaynaklara göre, görüşmeleri sızdırma işinde kesinlikle PKK’nın parmağı var ve menfaatlerinin çakıştığı noktada İsrail ile dayanışma içine girmiş olabilir.

Lale KEMAL / TARAF 

Bu haber toplam 3958 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri