Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"PKK NE YAPTI Kİ TERÖRİST OLMAKTAN ÇIKSIN"

23.04.2013 15:47
"BDP kanadında bir grup, süreci PKK'yı, yani terörü meşrulaştırmak için kullanmaya çalışıyor... Peki, PKK terör listesinden çıkarılmak için ne yaptı..."

 

"PKK terör listesinden çıkarılmak için ne yaptı ki terörist olmaktan çıksın? Bakınız İngiltere'de barış sağlanmış olmasına rağmen IRA hala terör örgütleri listesinde... İngiltere'de barış süreci devam ederken terör yasaları yumuşamamıştır, hatta daha da sertleştirilmiştir."

Çözüm sürecinde, bazı BDP'liler ve DTK'dan gelen, 'PKK'nın AB'nin terör örgütleri listesinden çıkarılması'na yönelik açıklama ve çağrıları üzerine Star'dan Sedat Laçiner,bugünkü yazısında dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Süreci doğru tanımlamanın gerektiğini belirten Laçiner, aşırı iyimserlik ve heyecana kapılmanın, maksadını aşan ifadelerin ve süreci istismarın tehlikeli olacağını kaydetti. Terörü meşrulaştırma anlamına gelen söylemleri eleştiren Laçiner, hiçbir nedenin insanları katletmeye gerekçe olamayacağını hatırlatarak,"Sürecin hedefi terörü meşrulaştırmak değil. Süreç Kürdüyle, Türküyle Türkiye'nin terörden kurtulması sürecidir." dedi.

Laçiner yazısında, "Barış sürecinin başarısı bir yönüyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde devam ettirilmesine ve teröre karşı tavizsiz duruşa da bağlıdır." tespitine yer verdi.

İşte Laçiner'in yazısının ilgili bölümü:

Aşırı iyimserlik ve heyecana kapılıp ileride pişman olunacak sözler sarf etmemek gerekir. Örneğin terörü meşrulaştıracak şekilde "Dağa çıktılar çünkü geçmişte asimilasyon ve eziyet vardı." türü beyanlar sürecin maksadını aşan ve gelecekte sorun oluşturabilecek sözlerdir. Hata, hata ile açıklanamaz. Dünyanın hiçbir yerinde terörün meşru nedenleri olamaz. Hiçbir neden insanları katletmeye gerekçe olamaz.

TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYORLAR

BDP cenahına bakacak olur isek, burada gerçekten samimi ve barışı özlemiş kitleleri görebiliyoruz. Diğer taraftan BDP kanadında bir grup, süreci PKK'yı, yani terörü meşrulaştırmak için kullanmaya çalışıyor. Örneğin Ahmet Türk geçen hafta PKK'nın terör listesinden çıkarılması gerektiğini savundu. Peki, PKK terör listesinden çıkarılmak için ne yaptı ki terörist olmaktan çıksın? Bakınız İngiltere'de barış sağlanmış olmasına rağmen IRA hala terör örgütleri listesinde. Sadece IRA değil 14 Kuzey İrlandalı örgüt de bu listede.

 

Sürecin hedefi terörü meşrulaştırmak değil. Süreç Kürdüyle, Türküyle Türkiye'nin terörden kurtulması sürecidir. Temel gaye terörü siyasette bir araç olmaktan çıkarmak olmalıdır. Dolayısıyla süreç PKK'lıları da PKK'dan, yani terörden kurtarmalıdır.

IRA HALA TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE

Bu anlayış içinde İngiltere'de barış süreci devam ederken terör yasaları yumuşamamıştır, hatta daha da sertleştirilmiştir. Bir yandan IRA'nın savunduğu görüşler siyasette serbestçe konuşulabilir ve uygulanabilir hale gelmiştir, diğer taraftan IRA silahlarını teslim ettikten sonra dahi yasadışı olmaktan kurtulamamıştır. Bugün Kuzey İrlanda'da IRA ve diğer terör örgütlerini hatırlatır şekilde kıyafet giymek dahi yasaktır. İrlanda örneğinde IRA'nın siyasi uzantısı olan Sinn Fein bu gibi konularda hassas davranmıştır ve terörün bitirilmesinde Londra Hükümeti ile bir partner gibi çalışabilmiştir. Benzeri bir davranışı BDP'den beklemek hepimizin hakkıdır.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ EN ÜST DÜZEYDE DEVAM ETTİRİLMELİ

Sonuç olarak barış sürecinin başarısı bir yönüyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde devam ettirilmesine ve teröre karşı tavizsiz duruşa da bağlıdır. Bu ülkede herkes ayrılıkçı da olsa her türlü görüşü savunabilmelidir. Ancak bu özgürlük elde silah varken yaşanamaz. Bu nedenle BDP artık terörün gölgesinden çıkmalı, kendi ayakları üzerinde siyaset yapmasını öğrenmelidir.

Son olarak, terörü sona erdirmek ve Kürt sorununu barışçıl araçlarla çözmek için herkesin daha fazla çaba göstermesi gerekiyor. Ancak çaba göstermek demek sadece barış dolu cümleler kurmaktan geçmiyor. Bu süreçte abartılı karamsarlık ve toptancı ret kadar, maksadını aşan ifadeler, abartılı iyimserlik ve süreci istismar da bir o kadar tehlikelidir.

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri