Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK önce Karadeniz'den çekilecek

19.04.2013 11:30
BDP Heyeti'nin teslim ettiği İmralı'dan gönderilen üçüncü mektubu alan Kandil yönetimi, Abdullah Öcalan'ın çekilme çağrısına kilitlendi.

PKK'nın sınır dışına çıkartılması konusunda Abdullah Öcalan'ın Kandil'e gönderdiği mektubu götüren BDP heyeti, Erbil'de basın toplantısı düzenledi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan'dan oluşan heyet, dün Kandil'e gitmişti. Geceyi Kandil'de geçiren BDP heyeti, Kandil'de KCK yetkilileri ile bir araya geldi.

5 SAYFALIK MEKTUP TESLİM EDİLDİ

Görüşmede, Öcalan'ın geri çekilmeyi ön gören 5 sayfalık 3'üncü mektubunun PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'a verildiği belirtildi. Heyet bugün Erbil'e dönerek BDP Erbil ofisinde konuyla ilgili kısa bir açıklamada bulundu. Heyet adına konuşan Kışanak, mektubu Kandil'e teslim ettiklerini ve konuyla ilgili açıklamanın Kandil'den yapılacağını kaydetti.

Sürecin devam ettiğine dikkat çeken Kışanak, "Biz sürecin yürümesi için çalışmaya devam edeceğiz. Bu mektup KCK'ya yazılmıştı. Sanırım en kısa zamanda mektup hakkında KCK tarafından bir açıklama yapılacaktır." dedi. Süreç hakkında karşılıklı düşünceleri konuştuklarını ifade eden Sırrı Süreyya Önder ise mektup ile ilgili açıklamanın KCK tarafından yapılacağını ifade etti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin çekilmeyle ilgili bir taslak hazırlığı yapıldığı hakkındaki bir soruya Önder, " Biz henüz bir şey görmedik ve onun için bir şey söyleyemeyiz." dedi.

ÖNCE

Öcalan tarafından gönderilen beş sayfalık mektubun daha çok çekilmeye ilişkin teknik konular içerdiği öğrenildi. BDP heyetinin İmralı'da Öcalan'la 14 Nisan'da yaptığı görüşme sonrası Kandil'den silahlı gruplara "Ana kamplarda toplanmak için harekete geçin" talimatı gitti. Grupların büyük bölümü ana kamplara ulaştı.

Alınan bilgilere göre, ilk çekilme sınıra uzak yerlerden başlayacak. Karadeniz ve Erzurum bölgelerinde az sayıdaki gruplar 'Dersim alanı' olarak adlandırılan bölgeye doğru harekete geçti. Kısa süre içinde Dersim alanına ulaşması beklenen gruplar, buradaki büyük grupla birleşip çekilmeye başlayacak. İlk büyük grup da bu bölgeden çekilmiş olacak.

Mektuptaki ifadelere göre; Dersim'den Kars ve Erzurum'u takip edecek gruplar Van ve Hakkari üzerinden Hakurk bölgesindeki güvenli koridoru takip ederek Kuzey Irak'a ulaşacak. Sınır hattında faaliyet gösteren gruplar, gelen grupları karşılayıp ihtiyaçlarını giderdikten sonra son grupla birlikte Kuzey Irak'a çekilecek.
 

CHA

Bu haber toplam 1748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri