Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK Önlem Almaya çalışıyor...

04.09.2011 09:12
Türkiye'nin Kandil'e karşı dört koldan harekete geçmesi PKK'da paniğe yol açtı...

PKK üyelerine özel kuryeyle "Kampları sınırlandırın, küçük gruplara ayrılın, sürekli yer değiştirin, iletişim cihazlarını kullanmayın" uyarısı gönderdi.

KDP YOLLARI KAPATTI

Türkiye-Irak-ABD arasındaki üçlü mekanizmanın devreye girmesiyle terör örgütü PKK'nın Kandil'de kıstırılması için önlemler artırılıyor. Sabah gazetesinden Hazal Ateş, Kuzey Irak'taki son gelişmeleri okurlarına duyurdu.

Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de yeni sürece destek vermesi terör örgütünü köşeye sıkıştırdı. PKK'ya yakın internet siteleri, Neçirvan Barzani'nin İran ziyareti sonrası örgüte yönelik tavrını sertleştirdiğini vurgularken, KDP'nin Kandil'e giden yolları kapatarak geliş ve gidişleri durduğunu duyurdu. Zagros TV başta olmak üzere bölgedeki yayınlarda, "İran ve Türkiye'nin yaptığı operasyonun PKK ve PJAK'tan kaynaklandığı, bu güçler olmasa komşu ülkelerle hiçbir sorun yaşanmayacağına" yönelik programlar yapıldığına dikkat çekiliyor.

İRAN KORKUSU SARDI

Bir süre önce PKK'nın İran'daki kolu olarak tanımlanan PJAK'a yönelik operasyon düzenleyen İran ordusunun bu kez daha kapsamlı daha kapsamlı bir kara harekâtına hazırlandığı öne sürülüyor. PKK'ya yakın internet siteleri, İran ordusuna bağlı birliklerin sınıra askeri sığınak yaptığını ileri sürerken, havan, ağır silahlarla donatılmış birliklerin Kandil bölgesine yönelik kara operasyonuna hazırlandığı iddia ediyor. İran'ın askeri yığınak yaptığı öne sürülen yerler arasında örgütün kontrolündeki İran sınır hattındaki Zele, Şehid Ayhan, Xakurke'nin bulunduğu iddiası operasyonun direk PKK'yı hedef alacağı yorumlarını güçlendiriyor. PKK'nın yayın organı Roj TV operasyonun 5 Eylül'de başlayacağını iddia etti. Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberine göre de, Irak Hükümeti, Bölgesel Kürt Yönetimi ile İran arasında Hakurk, Xinere hattına doğru İran sınırından 7 kilometre, Kandil hattına doğru da 5 kilometreye kadar operasyon yapılabileceğine dair izin verdi.

YER DEĞİŞTİRİYORLAR

Gelişen bu tablo karşısında özellikle Türkiye'nin sınır kesiminde yer alan Hakurk, Haftanin, Sinaht kesimlerindeki PKK'ların küçük gruplara ayrılarak yer değiştirdikleri belirtiliyor. Örgütten gelen kuryeli uyarının ardından başta Kandil, Zagros, Gare, Metina, Zap olmak üzere bu bölgelerdeki kamplar sınırlandırılıyor. Yerlerinin tespit edilmemesi için de iletişim cihazlarını zorunlu olmadıkça kullanmıyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) nokta vuruşu yaptığı Kandil'in Kortek, Kani Cenge ve çevresindeki alanlar başta olmak üzere kritik noktalardaki kampların taşındığı ifade ediliyor.
 

Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri