Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel birlikler PKK üssünde

20.12.2011 08:48
Kış üslenmesine çıkan yaklaşık 50 PKK'lıya yönelik operasyonda 4. güne gelindi.

Görese Dağı'nda kıstırılan 50 PKK'lı arasında, örgütün Türkiye'deki en önemli ismi "İrfan Amed" de bulunuyor. Operasyonlarda 20 PKK'lının öldüğü tahmin ediliyor

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Kurşunlu ile Elazığ'ın Arıcak ilçesi arasında kalan Görese Dağı'na kış üstlenmesi için geçen 50 PKK'lıya yönelik 5 bin askerle başlatılan operasyonda çember daralıyor. PKK'nın yılladır ana üslenme merkezi olarak kullandığı Görese Dağı'ndaki operasyona Diyarbakır Polis Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nden 4 tim, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Harekat timleri, Dicle Özel Görev Kuvvet Komutanlığı ile Hani ve Ergani İlçe Jandarma Komutanlıkları'ndan da komando birlikleri katılırken, 6 Kobra helikopteri de havadan destek veriyor. 4 gündür abluka altına alınan bölge İHA'lar tarafından kontrol edilirken, alınan sinyal bilgileri ve görüntüler anında harekatın yönetildiği Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'ndaki ana kumanda merkezine bildiriliyor. Çatışmaların yoğunlukla Arsek ve Pirejman sırtlarında devam ettiği ifade ediliyor. Kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu arazide teröristlerin 3 ve 5'er kişilik gruplara ayrılıp kurtulmaya çalıştığı, kaçış yollarına mayınlama yaptıkları kaydedildi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "O bölgede 40-50 civarında teröristin bulunduğunu tahmin ediliyor. Hava fotoğrafları ve istihbari bilgilerden 15-20 teröristin etkisiz hale getirildiği tahmin ediliyor. Operasyon mayın ve tuzaklamalara karşı çok dikkatli yürütülüyor" dedi. Görese Dağı'ndaki PKK'lı grubun ekim ayında Kurşunlu köyü kırsalında 1 ton gıda maddesi bulunan lojistik deponun imha edilmesinin ardından erzak sıkıntısı yaşamasıyla yerlerinin tespit edildiği belirlendi. Erzak bulmak için köylere girip çıkan PKK'lıların görüntü verdikleri kaydedildi.

6 SIĞINAK BULUNDU

Muş'ta ise Bulanık ilçesinde yakalanan 3 PKK'lının yer göstermesi sonucu 6 sığınak bulundu. Sığınaklarda 39 elektrikli fünye ile giyim ve gıda malzemesi ele geçirildi. Ayrıca askeri araçların geçtiği yolda tüp içine tuzaklanmış patlayıcı düzeneği de imha edildi.

GERGİNL İK YA ŞANDI

Öte yandan aralarında BDP'li milletvekilleri Aysel Tuğluk, Nursel Aydoğan ve Hüsamettin Zenderlioğlu ile bazı belediye başkanlarının da bulunduğu bir grup operasyon bölgesine gitmek istedi. Grup Dicle ilçe çıkışında durduruldu. İzin verilmeyen BDP'liler ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. BDP'liler operasyon bölgesine giden askeri zırhlı araçların önünü keserek bir süre oturdu. İkna çabalarına rağmen BDP'liler yolu açmayınca polis, anons yaparak müdahaleyle dağıtacaklarını söyledi. Bunun üzerinerup askeri araçların önünü açtı. Araçlar daha sonra operasyon bölgesine doğru hareket etti.

PKK'NIN KAYBI BÜYÜK

İçişleri Bakanlığı verilerine göre PKK, 14 Temmuz Silvan baskını sonrasında gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında büyük kayıplar verdi. Son 4 ay içinde 150 terörist kendiliğinden teslim oldu. Gerçekleştirilen sınır ötesi ve sınır içi operasyonlarda da yaklaşık 340 terörist ölü, 110'u yaralı, 50'si sağ olarak ele geçirildi. PKK'nın lider kadrosunun yurtiçi ve yurtdışında belirli alanlara sıkıştığı belirtiliyor. Teröristlerin 4-5'er kişilik gruplar halinde hareket edebildiği belirtiliyor

 

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur
Bunlarında ne kadar üst düzey yöneticisi varmış
yedidağınaslanı
Bunlarında ne kadar üst düzey yöneticisi varmış....Bir kaçını yakalyın artık .
20 Aralık 2011 Salı 17:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
millete namlusunu çevirenler
Turgut ÖZTÜRK
pkkya rica minnet yalvaranlar....
20 Aralık 2011 Salı 09:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri