Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri kaynaklar, Şemdinli gerçeğini anlattı

01.09.2012 09:09
BDP'li Selahattin Demirtaş'ın 400 kilometrekarede PKK hakimiyeti iddiasını yalanlayan askeri kaynaklar, Şemdinli gerçeğini anlattı.

“Evet PKK strateji değiştirdi. ‘Git-öl, kal-varlık göster’ stratejisi. Irak’ın kuzeyine kaçmak isteyen teröristleri kendileri infaz ediyor. Kaçıp orada infaz edilmektense bölgede kalmayı tercih ediyorlar”

Şemdinli-Çukurca arasındaki 400 kilometrekarelik bölgenin PKK denetiminde olduğu iddiaları tartışılırken askeri kaynaklar, Şemdinli gerçeğini anlattı ve “Bölgenin PKK hakimiyetinde olduğuna kendileri bile inanamaz” dedi. Şemdinli’de PKK’nın strateji değiştirdiğini belirten askeri kaynaklar, “Teröristlere dağ kadrosunun verdiği talimat var.

‘Git-öl, kal-varlık göster’ stratejisi içindeler. Irak’ın kuzeyine kaçmak isteyen teröristleri de kendileri infaz ediyorlar. Onun için teröristler, kaçıp orada infaz edilmektense bölgede kalmayı tercih ediyorlar.” Askeri kaynakların, açıklamaları şöyle:

8 AYDA 389 KAYIP: 1 Ocak ile 30 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla terörist etkisiyle meydana gelen TSK şehit miktarı 75. Yurt içinde etkisiz hale getirilen terörist miktarı sınır ötesi operasyonlar hariç 389.

TSK ŞEHİT SAYISI GİZLEMEZ: Şehit miktarı gizleniyor deniliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu çocuklar bizim evlatlarımız, şehitlerimizin aileleri var. Bizim Mehmetçiklerimiz kimsesizler yurdundan değil. TSK bir şehit bile verse bunu gizlemez.

KUNDUZ GİBİLER: 400 kilometrekareyi kontrol altına aldıkları iddilarına kendileri bile inanamaz. Bölgede en fazla 300-500 kişilik terörist var. Dörderli, beşerli geziyorlar. Bölgede her yer delik, her yer kovuk. Kunduz gibiler, 3-5 kişi mağaralara giriyorlar. Havanı mağaranın içine gömüp, sonra gece deliklerinden çıkıp bir birliğe taciz ateşi açıyorlar.

Karşımızda düzenli bir ordu yok. Bizim birliklerimiz neden 3 terörist için gece taraması yapsın? Sabah arama-tarama yapılıyor. Durum böyle ve bölgede hakimiyet kurdukları iddiları tamamen asılsız. Gelsin 50 kişiyle bakalım tabura ne yanıt alacaklar? Madem hakimiyetleri var gider kaymakamlığa otururlar, bayrak çekerler. Hakimiyetleri, cesaretleri ve güçleri varsa bunu yaparlar. Dolayısıyla bölgede hakimiyetleri yok.

BAYRAK ASILMASI İMKANSIZ: ‘Bölgede bayrak asıldı’ diye haberler yapılıyor. Böyle bir şeyin mümkünatı yok. Sonuçta birisi çıkar bölgede her hangi bir yerde çaputu çeker, cep telefonuyla bunu çeker. Bunu herhangi bir köylü bile yapabilir.Bu tür haberler karşı tarafın propagandasını yapıyor.

HER YERDE MAYINLAMA: Teröristler her yerde mayınlama yapıyor. Bu en kolay saldırı şekli. Ama son dönemde şehitlerimize baktığımız zaman bir çoğu uzman subay-astsubay. Orada profesyonel askerlerimiz görev yapıyor. TSK 30 yıldır en iyi şekilde terörle mücadelesini veriyor. Geçmişte terörü sıfıra indirdiği dönemler de bunun göstergesidir.

KÖYLERİ VATANDAŞLAR BOŞALTTI: Bölgede köyleri vatandaşların kendileri boşalttı. Köylülerin birçoğu bunlardan bıkmış durumda. PKK’ya destek vermemek için köylerinden çıktılar. Orada boşaltıldığı söylenen bazı köylerde 8-10 tane hane var. 80 kişi yaşıyor. Orada PKK’ya destek vermektense beldeye inip akrabalarının yanında olmak istediler. TSK kimseden köy boşaltmasını istemedi.

TSK 3 TANE ÇAPULCUYA MI CEVAP VEREMEYECEK?

Evet PKK strateji değiştirdi. Teröristlere dağ kadrosunun verdiği talimat var. ‘Git-öl, kal-varlık göster’ stratejisi içindiler. Irak’ın kuzeyine kaçmak isteyen teröristleri de kendileri infaz ediyorlar. Onun için teröristler, kaçıp orada infaz edilmektense bölgede kalmayı tercih ediyorlar.

Silahlı kuvvetler her cephede her türlü tehdite hazırdır. Suriye sınırındaki birliklerimizle Güneydoğu’daki diğer birliklerimizin silah donanımı yapısı bile farklıdır. Biz yıllardır, Suriye, İran, Yunanistan için bile her türlü tehdit karşısında hazırız. Üç tane çapulcuya mı cevap veremeyeceğiz?

Bu haber toplam 4546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri