Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK, 50 bombacı Türkiye'ye gönderdi!

16.02.2012 13:45
Terör örgütü PKK, Nevruz'a kadar Türkiye'nin dört bir yanında yapmayı planladığı kanlı eylemler deşifre olunca yöntem değiştirdi.
Eylem talimatı alan militanların büyük kısmının yakalanması üzerine, şehir merkezlerinde sabıkası olmayan farklı meslek gruplarındaki 50 kişiye Kandil'de bomba eğitimi verildiği belirlendi. Terör örgütünün öğretmen, öğrenci ve memurlardan seçtiği militanların 10 gün önce Türkiye'ye girdiğini değerlendiren güvenlik güçleri kırmızı alarma geçti.
 
Terör örgütü, 3 hafta boyunca eğitime aldığı bombacılar için gizliliğe son derece önem verdi. Kampta bomba eğitimi gören militanlar birbirini görmeden eğitimlerini tamamladı. PKK, toplu eğitim verdiği yerde ise militanlarına kar maskesi taktırdı. Böylece 3 hafta kimse birbirini tanımadı. Terör örgütünün bu yöntemi, bir bombacının yakalanması durumunda diğerlerinin deşifre olmaması için yaptığı belirtiliyor. Bomba eğitimi alan teröristlerin 10 gün önce Türkiye'ye giriş yaptıkları değerlendiriliyor. Güvenlik güçleri bu tespit üzerine başta Irak sınırındaki iller olmak üzere birçok şehirde alarma geçti. Bombacıların eylem yapacakları yerlere döndüğü ve terör örgütünden talimat beklemeye başladıkları belirtiliyor. Örgütün, bombacıya eylem talimatıyla birlikte saldırının yapılacağı hedefi de bildireceği kaydediliyor.
 
Terör örgütünün son aylarda büyük şehirlere gönderdiği bombacılarının neredeyse tamamı deşifre edildi. Teröristlerin saldırısı böylece önlenmiş oldu. Son olarak Diyarbakır ve Mersin'de patlatılmak istenen iki bomba halindeki 125 kilogram patlayıcı, Diyarbakır-Mardin karayolunda ele geçirilmişti. Operasyonu fark eden teröristler, Devlet Su İşleri'nde çalışan 4 işçiyi taşıyan bir aracı durdurmuştu. İşçileri rehin alan teröristler, söz konusu araçla birlikte Çınar ilçesi Aktepe köyü istikametine doğru kaçmaya başlamıştı. Köyde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma yaşanmıştı. Bir terörist ölü ele geçirilirken, örgütün Savur sorumlusu yaralı yakalanmıştı. Tedavi altına alınan PKK'lının, verdiği ilk ifadede, bir bombayı Diyarbakır'da, diğerini Mersin'de patlatmayı amaçladıklarını söylediği öğrenilmişti.
 
Aynı yolda döşeli anti-tank mayını bulundu
 
Terör örgütü PKK'nın bomba yüklü aracının ele geçirildiği Mardin'in Sultan Şeyhmus beldesinde bu kez yola döşeli anti-tank mayını bulundu. Mardi n-Diyarbakır yolu Sultan Şeyhmus mevkiinin 30. kilometresinde yol kontrolü yapan geçici köy korucularının dikkati büyük bir faciayı önledi. Önceki gün yakalanan bomba yüklü aracın bulunduğu yere 2 kilometre uzaklıktaki yolun kenarına döşenen anti-tank mayınını fark eden korucular, jandarmaya haber verdi. Geniş güvenlik önlemleri alınan yol 2 saat boyunca trafiğe kapalı tutuldu. Olay yerine gelen jandarma ve emniyet güçlerine ait bomba imha uzmanları mayın düzeneğini fünye ile patlattı. Bombanın imhasından sonra Mardin-Diyarbakır karayolunda bekleyen yolcular rahat bir nefes aldı.
 
Kaynak: CİHAN
Bu haber toplam 1890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri