Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın yılda 200 milyon lira topladığı il!

04.03.2012 11:03
Teröre karşı dikkat çeken operasyonlara imza atan güvenlik birimleri, kanlı terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarını da deşifre ediyor.
Yılda bin ile bin 500 arasında kaçakçı katırının geçtiği Hakkâri sınırında, örgütün ciddi oranlarda vergi topladığı ortaya çıktı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki ihaleleri de mercek altına alan güvenlik güçleri, 2011 yılında, Hakkâri'deki 900 milyon lirayı bulan ihalelerin 90 milyon lirasına PKK'nın el koyduğunu tespit etti.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), terörün finansmanını iki önemli toplantıda masaya yatırdı. Ocak ayında düzenlenen 'Terörizmin finansmanının önlenmesini sağlayacak işbirliği' konulu toplantıda 81 ilin Terörle Mücadele (TEM) birimleri yer aldı.
 
Ardından, Ankara'da il emniyet müdürlerinin katıldığı toplantıda terörün finansmanının bitirilmesi için atılması gerekli adımlar anlatıldı. Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan emniyet müdürleri, karşılaşılan aksaklıklara dikkat çekti. Hakkâri'yle ilgili raporda ilginç tespitler yer aldı. Raporun içeriğinde terörün finansman kaynakları açıkça ortaya konuluyor.
 
Terör örgütünün mali kaynakları arasında devletin bölgeye yaptığı yatırımlardan elde edilen yasa dışı para toplamanın önemli yer tuttuğu belirtiliyor. Örgütün işadamları üzerinde baskı kurduğuna dikkat çekiliyor. Örgüte sempati duyan ya da duymayan pek çok işadamının baskı ve tehditle ihalelerden pay vermek zorunda bırakıldığı anlatılarak bu oranın ihale bedelinin yüzde 10'una kadar yükseldiğine vurgu yapılıyor.
 
Rapora göre en fazla kaçakçılığın yapıldığı Hakkâri sınırından yılda bin ile bin 500 arasında katır geçiyor. Bu kanalla, 50 ton uyuşturucu, 50 milyon adet sigara ve 10 bin ton da akaryakıt kaçakçılığı yapılıyor. PKK, kaçakçılardan ciddi oranlarda vergi alıyor. Hakkâri'nin "Türkiye'nin Sicilya"sı olarak anıldığına dikkat çeken bilgilendirme raporunda, örgütün Hakkâri sınırında yapılan kaçakçılıktan yılda 200 milyon lira topladığının altı çiziliyor.
 
PKK'NIN KAVAKLI'DA 3 KAMP MERKEZİ DAHA VAR
 
Öte yandan, Emniyet'in Hakkâri ile ilgili raporunda PKK kamplarıyla ilgili bilgiler de yer alıyor. PKK'nın en stratejik kamplarından birisi olarak bilinen Hakkâri'deki Kavaklı Kampı, Jandarma ve Emniyet özel timleri tarafından yapılan ortak operasyonla yok edilmişti. Ancak, bölgede 3 kampın daha olduğu belirtiliyor. Terör örgütünün Hakkâri kırsalda etkisini sürdürmesinde 2008'de kaldırılan Oğul Taburu'nun etkisinin olduğu ileri sürülüyor. Hem emniyetin hem de askerin Kavaklı ve Oğul bölgelerine yeniden tabur istediğinin altı çiziliyor. PKK bombalarının yüzde 90'ının Oğul bölgesinden ülkeye sokulduğu yer alıyor.
 
Kaynak: ZAMAN
Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri