Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ellerinde sadece bayraklar vardı

31.10.2011 09:14
Paris'te terörü kınamak için düzenlenen protestoya PKK yandaşları taş ve sopalarla saldırdı. 1'i ağır 15 yaralı var..

Fransa'nın başkenti Paris'te Türkiye'deki terörü kınamak için gösteri yapmak isteyen Türk vatandaşlarına, PKK yandaşları taş ve sopalara saldırdı. Bastille meydanındaki gösteri öncesinde, PKK yandaşları, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda toplanmaya çalışanlara taş ve sopalarla saldırdı. Fransız polisi, göstericileri korumak için PKK yandaşlarına da göz yaşartıcı bomba attı. Polis PKK yandaşlarını zor kullanarak dağıttı. Almanya'nın Bremen kentinde ise Türk üniversite öğrencilerinin Facebook üzerinden organize ettiği mitinge 3 bin kişi katıldı. Grubun yürüyüşe geçmesinin ardından PKK'lılar saldırmak istedi. Ancak polis biber gazı kullanarak bunu engelledi.

TAŞ VE SOPALARLA SALDIRDILAR

Türkiye'de yaşanan terör olaylarını kınamak için Paris'teki Bastille meydanında saat 15.00 sıralarında başlaması öngörülen izinli yürüyüşe katılmak isteyen Türk vatandaşlarına PKK terör örgütü sempatizanları taş ve sopalarla saldırdı. Saldırı sonucunda 1' ağır olmak üzere15 Türk vatandaşının yaralandığı öğrenildi. Saldırının ardından dağılmayan Türk vatandaşları Türkiye'de yaşanan terör olaylarını ve kendilerine yapılan saldırıyı kınayarak gösteri yaptı. İstiklal marşı okuyarak şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan Türk vatandaşları gösteri sırasında " Şehitler ölmez vatan bölünmez", " Kahrolsun PKK" sloganları attı. PKK sempatizanlarının meydandan ayrılmasının ardından olay yerine gelerekTürk vatandaşlarını güvenlik kordonu içine alan Fransız polisi, gösteri yapan gruba biber gazı kullandı.

HOLLANDA'DA TERÖR KINANDI

Öte yandan Hollanda'nın Lahey kentinde, Türkiye'de son dönemlerde artan terör olaylarını kınamak için miting düzenlendi. Lahey Türk Platformu tarafından Malieveld meydanında düzenlenen gösteriye, platform bünyesindeki derneklerin yanı sıra Azeri Türkleri de destek verdi. Türk bayraklarıyla miting alanında toplanan kalabalık grup, teröre lanet yağdırdı. Kuran-ı Kerim ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitingde, daha sonra şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu Terör örgütünü kınayan sloganların atıldığı gösteride organize komitesi adına konuşma yapan Lahey Türk Platformu Başkanı İsmail Gözüberk, terör olaylarını kınadıklarını söyledi. Şehitlerin acısını ve masum insanların feryadını duyurmak için bir araya geldiklerine işaret eden Gözüberk, mitingin teröre lanet eden bütün insanların sesi olduğunu ifade etti.

ARAYA YİNE TÜRKLER GİRDİ

Dini ve milliyeti olmayan terörün bir insanlık suçu olduğunu belirten Gözüberk, ayrıca Van'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri de rahmetle andıklarını söyleyerek, bölgeye yardım yapılmasını istedi. Bu arada sakin geçen miting sonunda izinsiz gösteri yapmak isteyen bir gruba polis müdahale etti. Yoğun güvenlik önlemi alan ve bazı yolları kapatan polis, şehir merkezine doğru yürümek isteyen grubu engelledi. Olay, bazı Türk yetkililerin araya girmesiyle büyümeden önlendi.


 

Bu haber toplam 1942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri