Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK’dan girdi, cezaevinde hafız oldu

26.01.2013 04:28
Siirt Valisi Ahmet Aydın, yaptığı çalışmalarla kısa sürede bölge insanının gönlünü kazandı. Başlatılan "Siirt Okuyor" kampanyası ise cezaevlerinde bile geniş yankı bulmaya başladı.

Siirt Valisi Ahmet Aydın, girdiği ortamı farklılandıran biri olarak bilindi. Yaptığı çalışmalarla ön açan bir isim oldu. Başlattığı “7’den 70’e Siirt okuyor” kampanyası ile geçtiğimiz yıl il genelinde 1 milyon kitap okunmasının öncülüğünü yaptı. 

Kampanya, cezaevlerinin de kapsama alınması ile bambaşka bir boyut kazandı. Bu yılki hedef daha büyük: Yılda 2 milyon kitap okunması. Daha göreve başlamasının üzerinden bir yıl geçmeden atandığı Siirt’te halkın gönlüne girmesini bildi. 
 
Günün belli saatlerinde makamında bulunan, onun dışında belli bir program dahilinde halkla bütünleşen Vali Ahmet Aydın, her kesimle iyi bir diyalog kurmuş. 

Bunun sonuçlarını da almış durumda. Yörenin en önemli din alimlerinden sayılan Molla Bedrettin’in çalışmalarını takip ettiği Vali Aydın’la ilgili geçtiğimiz haftalarda söylediği, “Devlet 30-40 yıl önce sizin gibilerini buraya vali olarak gönderseydi, buralarda hiçbir sorun yaşanmazdı” sözlerinin ne kadar önemli olduğunu cezaevlerinde yapılan çalışmalardan anlıyoruz. 
 
Pek çok yerde cezaevleri, terör örgütlerinin eğitim yuvası olarak bilinir. Çoğu zaman, bir örgüte sempatisi olan biri şu ya da bu şekilde yolu cezaevine düşmüşse kısa sürede birer militana dönüşür. Siirt’te ise yürütülen çalışmalar sonrasında cezaevleri bir ıslah merkezine dönüşmüş durumda. 
 
PKK’DAN İÇERİ GİRDİ, CEZAEVİNDE HAFIZ OLDU
Rotahaber’i ziyaret eden Ahmet Aydın, PKK’lı olmaktan cezaevine düşen ve hüküm giyen bazı isimlerdeki değişimleri anlattı. İbrahim Çetinkaya, bu dönüşümü yaşayan isimlerden birisi. 15 yıla mahkum İbrahim Çetinkaya, cezaevi ortamında Kur’an okumasını öğreniyor. 
 
Çetinkaya, yalnız Kur’an okumakla yetinmiyor. Bütün Kur’an’ı ezberleme yoluna gidiyor. Siirt Müftülüğünün hafızlık sınavına giriyor ve hafızlık belgesi alıyor. “Siirt Okuyor” kampanyası çerçevesinde cezaevi ziyaretleri sırasında İbrahim Çetinkaya ile görüştüğünü anlatan Vali Ahmet Aydın, PKK’dan hükümlü kişinin, “Benim için böylesi hayırlıymış. Bazen şer olarak görülen olaylar, hayırlara vesile olabiliyor. Ben bunu yaşadım” dediğini aktardı. 
Vahdettin Edebali de cezaevinde kendini farklı bir yere konumlandıranlardan. Edebali, cevaevine düştükten sonra 6 binin üzerinde kitap okuyor. Vali Aydın, sohbet sırasında Vahdettin Edebali’den “Siirt Okuyor” kampanyası çerçevesinde yapılan yarışmaya da katılmasını istediğini ifade ediyor. 
 
Siirt’i turizme kazandırmak için yoğun bir çaba harcadıklarını ifade eden Vali Aydın, Tüyap’ta açılan 5. Emit Fuarı’nda Tillo’da yılda iki kez gerçekleşen Güneş
 Hadisesi’ni bu yıl fuarda canlandırdıklarını paylaştı. Güneş Hadisesi’nin canlandırılmasını görmek için Siirt standına yoğun ilgi olduğunu görmenin kendilerini çok memnun ettiğini belirten Vali Aydın, bu yıldan itibaren turizmde ciddi atılımların yaşanacağını paylaştı. 
 
 
Siirtli işadamlarının bölgelerine sahip çıkmaya başladığını hatırlatan Vali Aydın, “İnsanımız yeter ki bir sıcaklık görsün. Sizden onlara doğru bir adım atıldığını gördüklerinde size koşa koşa geliyorlar. Bizlerin bu adımı atmaya çekinmememiz gerek” dedi. 
Ahmet Aydın Denizli Çivrilli. Ancak bütün hayatı Güneydoğu’da geçmiş gibi bölge kültürüne vakıf biri. Bunda meslek hayatının büyük bir bölümünün Doğu ve Güneydoğu’da geçmesinin de etkisi bulunuyor. Daha önce Siirt, Diyarbakır ve Bingöl vali yardımcılığı görevlerinde bulundu. 
 
MEDYANIN ETKİSİZLEŞTİRME HAMLESİ
 
Ahmet Aydın, ABD Başkanı Barack Obama’nın yeniden başkan seçilmesinden sonra bir twit üzerinden bir mesaj attı. 20 Aralık’ta bir gazete atılan bu twit mesajını haber yaptı. 
 
İngilizce atılan 'tweet'te Vali Ahmet Aydın, "Ben Türkiye'denim. Siirt'te valiyim. Sizi seviyorum, hayatınız ve başkanlığınız çok başarılı. Sizin gibi olmayı umut ediyorum" diye yazdı. 
 
 
Vali Aydın'ın gönderdiği mesajın orjinal metninde şu ifadeler yer aldı: "@BarackObama I'm Turkey. I'm governor in Siirt. I like you. Your Life and President is very successful. I hope, I Will be like you."
 
Bir sıcaklığı etmek amacıyla yazılan bu mesaj, Vali Ahmet Aydın’ı etkisizleştirme ve sindirme kampanyasına dönüştürüldü. 

 
Vali Aydın’ın bölgede yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların yörede bulduğu karşılık hesaba katılırsa, twit mesajı üzerinden saldırma girişimlerinin hangi amaçla yapıldığı ve kampanyaya dönüştürüldüğü daha iyi anlaşılacak.
 
ROTAHABER

D
Bu haber toplam 4988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri