Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'dan Hükümete Talabani'li TUZAK?

01.12.2011 15:29
Son günlerde içinde "Talabani", "Barzani", "PKK silah bırakıyor geçen cümleler çoğaldı. İşte bu haberlerin perde arkası..?

Mevsim kış. Güneydoğu'nun dağları çoktan beyaza büründü bile. Emre Uslu'nun deyimiyle bizde bir entel tutkusu olarak her kasım ayında başlayan ve marta kadar devam eden barış mevsimi geldi.

PKK'NIN MEVSİMSEL TAKTİĞİ

Kış olduğu için zaten zorunlu olarak eylemlerine ara veren terör örgütü, bu süreyi hemen her kış mevsiminde olduğu gibi "silah bırakıyorum, ateşkes ilan ediyorum" ayaklarıyla hükümeti oyalamak ve "bak ben silahı bırakıyorum" diyerek siyasi uzantılarına ve medyadaki entel savunucularına malzeme vermek için kadim taktiğini yine sahneye koymaya başladı.

O HABERLER NEDEN BİRDEN ÇOĞALDI?

Son günlerde içinde Talabani, Barzani, PKK, geçen haberler çoğaldı. Talabani ve Barzani üzerinden bizdeki liberallere de günlerce yetecek malzeme veren "PKK silahı bırakmak istiyor", "Talabani PKK'yı ikna ediyor" türünden haberler çoğaldı.

Çünkü bu sefer iş daha ciddi. Son 3-4 ayda PKK ile gerçek anlamda mücadele edilmeye başlandı. Özellikle Kazan ve Kavaklı'ya yapılan başarılı operasyonlar PKK'nın ayarını fena halde bozdu. İstihbarata dayalı nokta atışlı hava operasyonları PKK'ya büyük kayıplar verdirdi. Ve artık "PKK'lıları çoban sandık" diyen Balyoz sanığı komutanlar da bölgede değil.

PKK'DAN AÇILIMCILARA MEKTUP

Hal böyleyken, şu sıralar toparlanmak için en çok zamana ihtiyacı olan terör örgütü, yine o eski taktiklerini sahnelemeye başladı. Hatırlarsanız zaman kazanmak için güvenlik güçlerinin operasyonlarından bunalan terör örgütünün Kandil'deki yöneticileri devlet içindeki açılımcı kanada, "ateşkes için mektup" bile gönderdikleri ortaya çıkmıştı.

Taraf Yazarı Emre Uslu, dünkü yazısında PKK'nın mevsimsel sözde barış taktiğini deşifre etti.

Geçtiğimiz günlerde Talabani, PKK'nın silah bırakmak istediğini ama bazı şartları olduğunu açıklamıştı.

İşte Talabani'nin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama;

“PKK’lılar bana şunu söyledi. ‘Silahı bırakıp dağdan şehre inmemiz isteniyor. Gideceğimiz yer neresi? Ev mi, yoksa hapis mi? Birinci şartımız genel af ilan edilsin.’ Hazırlanacak yeni anayasada ‘Türkiye’nin hepsi Türk değildir. Türkiye birçok ırktan oluşur’ ifadesine yer verilsin’. PKK’yı ikna etme konusunda başarılı olduk sayılır. Türk tarafını ikna etme konusunda yarım başarılı olmuş sayılırız. Bu konuda kardeşim Mesut Barzani ve Berham Salih Türk tarafıyla iyi çalışma yürütüyor.”

Talabani PKK'nın silah bırakmak istediğini söyleyerek topu bir bakıma hükümete atıyor. PKK çözüm isteyen taraf olarak servis ediliyor. Temmuz'dan Ekim'e kadar sivil asker demeden katliam yapanlar sanki onlar değilmiş gibi.

Peki PKK bunda ne kadar samimi?

Arşivler yalan söylemez. Emre Uslu, PKK'nın mevsimsel barış çıkışlarını ve bu bağlamda Talabani'nin daha önceki açıklamalarını ortaya çıkardı.

ANLAM AYNI CÜMLE FARKLI

Meğerse Talabani daha önceki senelerde de hemen hemen aynı cümlelerle barış demeçleri vermiş. Sonuç olarak PKK barış falan istemiyor. Kürtlerin sorunlarıyla uzaktan yakında alakaları olmayan terör örgütünün tek derdi Öcalan'ın serbest bırakılması ve Güneydoğu'da kendilerine özerk bir alan açmak...

İşte Talabani'nin 25 Aralık 2007 tarihinde "PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili açıklaması;

25 Aralık 2007’de Talabani aynen şunları demişti: “PKK diyor ki; ‘Eğer eve dönüş için af çıkacaksa biz silahlarımızı bırakmaya hazırız. Hatta silahlarımızı Amerikalılara ya da Irak ordusuna teslim ederiz. Yeter ki onlar kabul etsin’.” PKK’nın herkesi kapsayacak bir af istediğini belirten Talabani şöyle devam etmişti: “Ama bence bazıları haricinde örgüt üyelerinin önemli bir bölümünü kapsayacak bir af düzenlemesine razı olacaklardır.”

2 yıl sonra 18 Mart 2009'da Talabani yine benzer bir açıklama yapıyor.

18 Mart 2009’da Sabah’a verdiği beyanatta Talabani aynı repliği tekrarlamış “Af çıkarsa PKK silahları bırakacak. Amerikalılara teslim edecekler.” O söyleşide Talabani bugün de gündeme tekrar gelen bir başka şey daha söylemiş: “Nisanda Erbil’de uluslararası Kürt konferansı toplanacak PKK’ya silah bırakması çağrısı yapılacak.” Ya kabul etmezse diye soran gazeteciye de şu cevabı vermiş: “PKK’nın bütün Kürt partilerinin istediğini kabul edeceğini ve silahları bırakıp, şiddet eylemlerine son vereceğini zannediyorum. Akılcı davranıp kabul etmelerini ümit ediyorum. Benim görüşüme göre, PKK çağrıyı kabul edecek.”

Ve yıl 2011. Talabani yine PKK için devrede. PKK'nın silah bırakması için iki şartının olduğunu söylüyor.

“PKK’lılar bana şunu söyledi. ‘Silahı bırakıp dağdan şehre inmemiz isteniyor. Gideceğimiz yer neresi? Ev mi, yoksa hapis mi? Birinci şartımız genel af ilan edilsin.’ Hazırlanacak yeni anayasada ‘Türkiye’nin hepsi Türk değildir. Türkiye birçok ırktan oluşur’ ifadesine yer verilsin’. PKK’yı ikna etme konusunda başarılı olduk sayılır. Türk tarafını ikna etme konusunda yarım başarılı olmuş sayılırız. Bu konuda kardeşim Mesut Barzani ve Berham Salih Türk tarafıyla iyi çalışma yürütüyor.”

İşte PKK'nın sözde silah bırakma, sözde ateşkes oyunları. Türkiye PKK terörünü bitirmek istiyorsa, Kürt halkını PKK vesayetinden kurtarmak için yaz-kış ara vermeden PKK operasyonlarına devam etmeli.

Aynı delikten daha kaç kez ısırılır ki?

Ve son bir not: Terör örgütünün Kandil'deki "bir numarası" KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan 2009 yılında Kandil'de Hasan Cemal'e verdiği röportajda, Talabani üzerinden yaptıkları oyalama taktiğini kendi ağzıyla itiraf etmişti.

İşte Hasan Cemal'in son kitabında da yer alan röportajdan o bölüm;

"Murat Karayılan’la sohbet sırasında dikkatimi çekti. Talabani ve Barzani’yle ilgili olarak konuşurken kendinden emin, kendine güvenen bir hali vardı.

Celal Talabani’ye dönük sempatisini pek saklamadı. Ağzından mı kaçtı bilemiyorum ama, sohbetin bir yerinde gülerek şöyle deyiverdi:

“Mam Celal, Ankara’nın duymak istediklerini çok iyi söylüyor. Mesela Kürt Konferansı ve PKK’nın silah bırakması gibi"

Evet daha ne söylenebilir ki? 

Kaynak:
Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri