Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'dan Obama'ya Mektup

17 Şubat 2009 / 13:41
PKK destekçisi örgütten Obama'ya mektup: "Türkiye'ye baskı yap!"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD eski Başkanı George W. Bush'a verdiği dosyada terör örgütü PKK'yı desteklediği belirtilen Kuzey Amerika Ulusal Kürt Kongresi adlı dernek, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup yazarak, Türkiye'ye baskı yapmasını istedi. Mektupta, Türkiye'nin Kürtler üzerinde baskı kurduğu ve bunun ABD'nin 'İyi Kürt-kötü Kürt' yaklaşımının devam ettiği sürece devam edeceği öne sürüldü.

Türkiye'nin "Kürtlerin talepleri karşısında PKK'yı bir bahane olarak" ileri sürdüğü iddia edilen mektupta, TRT 6'nın yayınının bile AB baskısı sonucu gerçekleştiği, bu kanalın sadece Kürtçe yayın yaptığı ancak Kürtlerin gerçek politikasını yansıtmadığı savunuldu. "Türkiye Batı dünyasından özellikle de ABD'den 'rıza' görebildiği sürece, Türk toplumunun tek ırktan oluştuğu ve Türk olmayanların insan haklarını inkar etme yönündeki politikasına devam edecektir. Sayın Başkan biz size, bu dışlayan, bölen ve zalim politikayı sonlandırmanız çağrısı yapıyoruz" denilen mektupta, ABD'nin geçmişte Kürtlere kendi ülkeleri olması sözü verdiğini ve bunun tutulmadığı iddia edildi.

Bir sayfalık mektubun en sonunda ise Obama'dan, "iyi Kürt, kötü Kürt" yaklaşımının terk etmesi ve Türkiye'ye Kürtler üzerindeki 'sindirme' politikasını bitirme ve onların kültürel ve demokratik haklarının tanıması için baskı yapması istendi.

PKK ÖRGÜTLENMESİNİ SAĞLIYOR

Kuzey Amerika Ulusal Kürt Kongresi, Başbakan Erdoğan'ın Bush ile 5 Kasım 2007 tarihinde Beyaz saray'da yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti. Erdoğan'ın Bush'a verdiği dosyada bu derneğin ABD'de PKK örgütlenmesini sağladığı belirtiliyordu. ABD'de Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi'nin yanı sıra Amerikan Kürt Enformasyon Ağı da söz konusu dosyada yer alıyordu.

Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi, 1989 yılındaki genel kurulunda benimsediği metinde bağımsız bir büyük Kürt devleti arzusunu dillendirmiş ve Türk topraklarını da sözde haritaya dahil etmişti.

Geçtiğimiz hafta da ABD'de yaşayan Türkler Obama'ya mektup göndererek, Ermeni politikası konusunda uyarılarda bulunmuştu.
Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri