Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'lı Duran Kalkan'dan İran uyarısı

24.04.2013 11:31
Son zamanlarda İran'ı hedef gösterme modasına Pkk terör örgütüde seferber oldu.

Son zamanlarda İran İslam Cumhuriyeti'ni hedef gösterme modasına son olarak Pkk terör örgütüde katıldı.

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, "İran’ın süreci sabote etme imkanları var... İsterse, tümden sabote edebilir demiyorum ama süreci provoke edebilir." diyerek açıkça İran'ı hedef gösterdi.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan ile bir PKK üssünde görüşen Vatan'dan Ruşen Çakır, Kalkan'a İran’ın sürece bakışını da sordu. İran'ın sürece soğuk baktığı ve bu nedenle PKK üzerine baskı uyguladığı yönündeki söylemler için Kalkan, şöyle konuştu:

"İran’ın bizim üzerimizden olmasa da süreci sabote etme imkanları var, bunu herkes bilmeli ve ciddiye almalı.

İran bölgesel bir güçtür, bölgesel örgütleri, aktörleri var. İsterse, tümden sabote edebilir demiyorum ama süreci provoke edebilir. Şimdi böyle yapıyor mu, bilmiyorum ama bazı şüphe verici işaretler var.

İran’ın önünde iki seçenek var. Birincisi sürece stratejik olarak karşı çıkıp sabote etmek ki bu durumda tedbirli olmalıyız. Böyle bir durum bize olumlu yansımaz, çatışmalı yansır. Fakat illa böyle olacak diye bir kayıt yok. Madem ki Türkiye Kürt sorununda farklı bir yaklaşım gösteriyor, İran da belki örnek alıp benzer bir yaklaşım sergileyebilir. Fakat birincinin işaretleri çoktur."

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri