Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK’lılara “Aktivist” Tanımını Kimler Destekledi

24.04.2013 16:50
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Türkiye ile ilgili hazırladığı raporla PKK’lı teröristler için “aktivist” ifadesinin kullanılması rezaletinin perde arkası aralanıyor…

Dün açıklanan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Raporu'nda, PKK'lı teröristler ifadesi "aktivist" olarak değiştirildi. PKK terörizmi ifadesi yerine de "çatışma" ibaresi kullanıldı.

Bu değişiklikler BDP’li Ertuğrul Kürkçü’nün önergesi sonucunda yapıldı.

Kürkçü’nün verdiği önerge üzerine, “Kürt sorunu ve PKK terörizmi 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.” ifadelerinin “Türkiye’deki Kürt sorunu ve Türk devleti ile PKK arasındaki çatışma 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.” şeklinde değiştirildi.

“Türk toplumu” ifadesi ise “Türkiye vatandaşları” ibaresiyle değiştirildi. Ayrıca raporda BDP’nin teklifi üzerine Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı kabul etmesi gerektiği ifade edildi.

GENELİNE VERİLEN OYLAR

Raporun geneli, 142 evet, 35 hayır ve 6 çekimser oy ile AKPM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Raporun geneli üzerinde yapılan oylamada BDP’li Ertuğrul Kürkçü, CHP’li Deniz Baykal ve Gülsüm Bilgehan lehte oy kullanırken, CHP’li Haluk Koç ile AK Partili AKPM Türk Heyeti Başkanı Nursuna Memecan çekimser oy kullandı. AK Partili milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Şaban Dişli, Tülin Erkal Kara, Pelin Gündeş Bakır, Burhan Kayatürk ve Ahmet Türkeş ise hayır oyu kullandı.

O ÖNERGEYE EVET OYU VEREN VEKİLLER

Raporda toplam 27 değişiklik önergesi verildi. 27. önergenin kabul edilmesiyle PKK’lılardan “aktivist” olarak bahsedildi.

BDP’li Ertuğrul Kürkçü’nün bu önergesine AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu çekimser oy kullanırken, AK Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkan Kara da evet oyu verdi.  

HAYIR OYU VEREN VEKİLLER

AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Samsun CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AKPM Türk delegasyonu heyet başkanı ve AK Parti İstanbul milletvekili Nursuna Memecan, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise hayır oyu kullandılar. 

Habervaktim.com

Bu haber toplam 2674 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri