Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'lılara talimat veren HDP'li başkan aranıyor

26.09.2015 01:28
Şanlıurfa’da 28 Ağustos’ta iki polisi şehit eden PKK’lı terörist Erdal D. Suruç’ta yakalandı, HDP Eyyubiye İlçe Başkanı aranıyor..

28 Ağustos’ta kent merkezinde önce Ak Parti Eyyubiye İlçe Başkanlığı, ardından Akabe Askeri Lojmanları’na saldırı düzenleyen PKK’lılar son olarak Balıklıgöl Devlet Hastanesi önünde nöbet tutan polis ekibine yönelik silahlı saldırı gerçekleştirmişti.

Ekipte görevli iki polis memurunun şehit olmasıyla sonuçlanan olayın ardından başlatılan soruşturmanın ilk aşamasında, bombalı saldırıları gerçekleştiren YDG-H ve PKK örgütü üyelerinden biri yaralı diğeri de saklandığı yerde yakalanmıştı. Devam eden süreçte polis dört örgüt mensubunu daha yakalamış toplam 6 şüpheli üç olayla ilgili tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

KENDİSİNE SURİYELİ SÜSÜ VERDİ

Ancak, yapılan operasyonlarda hastane önündeki ekibe saldırıyı gerçekleştiren şüpheli yakalanamamıştı. Milliyet'in haberine göre, Savcılık talimatıyla yürütülen soruşturmanın 2. aşamasında polis, önceki gün Erdal D.’yi Suruç’ta gözaltına aldı. Yakalandığı sırada kendisine Suriyeli süsü vermek amacıyla sahte kimlik kullandığı belirlenen şüpheli Erdal D.’nin; iki polisin şehit olduğu eylemde bizzat silahı kullanan örgüt üyesi olduğu tespit edildi. Terörist Erdal D. ile birlikte polis aynı operasyonda eylem öncesinde ve sonrasında yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle F.Y., M.T., T.Y. ve H.D adlı dört şüpheliyi daha yakaladı.

Yakalanan terörist Erdal D.

ŞÜPHELİLER HDP'Lİ BAŞKANIN İSMİNİ VERDİ

Beş şüpheli, emniyetteki sorgu sırasında olayla ilgili tüm gelişmeleri anlatırken, HDP Eyyübiye İlçe Başkanı Hasan Durbin’in de adı karıştı. Durbin’in “eylem talimatı vermek, şüphelilere lojistik destek vermek ve başka ilçelerde de benzer eylemleri organize etmek” gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

Hasan Durbin

TERÖRİSTLERİN KALDIĞI EVE 2 KEZ GİTTİ

Soruşturma sırasında terörist Erdal D.’nin polisleri şehit etmesinin ardından hemen Suruç’a gittiği ve bir şüpheliye ait olan evde gizlendiği tespit edildi. Polisin bu bilgiye ulaşmasıyla birlikte başlatılan fiziki takip sırasında HDP Eyyübiye İlçe Başkanı Hasan Durbin’in, şüpheli Erdal D’nin bulunduğu eve iki kere gittiği ve 2 saate yakın görüşme yaptığı ortaya çıktı. Bu görüşmeler sırasında PKK grubunun Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik bombalı saldırı planlaması yaptığı anlaşıldı. Şüphelilerin bu amaçla Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü çevresinde keşif çalışması yürüttükleri de saptandı.

HDP'Lİ BAŞKANA TALİMAT PKK'LI YÖNETİCİDEN GELDİ

Urfa’da yaşanan eylemlerle ilgili talimatların halen Mardin kırsalında bulunduğu belirlenen Reşat Kod adlı PKK yöneticisi tarafından verildiği ve HDP İlçe Başkanı Durbin’in de bu talimatlar sonrasında, tespit edilen hedeflere eylem planlamaları yaptığı ortaya çıkarıldı.

Bu haber toplam 2042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri