Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'NIN 3 ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

04.01.2013 03:53
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Lice İlçesi'nde PKK operasyonu ile ilgili bilgi verdi.

Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır 'da 3 Ocak 2008'de askeri servis aracının geçişi sırasında PKK 'lı teröristin patlattığı bombada hayatını kaybedenler için düzenlenen ''Eğitim Şehitleri Anma Günü'' programının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yılın son gününde güvenlik kuvvetlerinin ortak katılımıyla, terör örgütünün yapılanmasına yönelik olarak bir operasyon gerçekleştirildiğini ve 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini anımsattı.

Operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerin adli makamlar nezaretinde  kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Toprak, ilk gelen bilgiler çerçevesinde operasyonun başarı bir şekilde sona erdiğini ve herhangi  bir kayıp veya yaralanmanın olmadığını bildirdi.

Koşuyolu patlamasının da sorumlusu

Vali Toprak, bölücü terör örgütünün Diyarbakır'daki yapılanmasının önemli noktasında olanlardan bir veya birkaçının etkisiz hale getirildiğini ifade ederek şöyle konuştu:

3 YÖNETİCİ ÖLDÜRÜLDÜ

''Basına konu bir kişi ismi (terör örgütünün sözde 'Amed'' eyalet sorumlusu Ertem Karabulut) var. Aşağı yukarı o bilgi net gibi gözüküyor. Fakat onunla birlikle, bir ya da iki kişinin daha üst düzey Diyarbakır'daki yönetim kadrosundan olduğu ve etkisiz hale getirildiği de anlaşılıyor. Bu konudaki detaylı kimlik tespitinden sonra daha net bir bilgi ifade etmek mümkün hale  gelecek. Çünkü bunların beraberinde barındırdığı silahlar, o silahların kimde bulunduğu ve diğer istihbari bilgilerle bütünleştirildiğinde öyle olduğu anlaşılıyor. Terör örgütünün Diyarbakır'daki yapılanmasına yön veren sözde önde gelen yöneticilerinden birkaçının etkisiz hale getirildiği ve basına olduğu şekliyle bir tanesinin o kişi olduğu da anlaşılıyor. Ki bu yapı etkisiz hale getirilen ekibin, sözde yapılanmanın başı olduğu, Diyarbakır'daki tüm bombaları hazırlayan onu Diyarbakır'a ve farklı noktalara gönderen, yollara mayın döşeyen, değişik noktalara saldırı eylemlerinin talimatını veren, gerçekleştiren, bu  yönde teşvik eden ve okulların yakılmasına, çocukların eylemlere yönlendirilmesine varacak kadar tüm olayları zincirleme yapan, planlayan, yöneten ekibin olduğunu düşünüyoruz.''

Bu haber toplam 3078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri