Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'NIN AÇIKLAMASINDA DİKKAT ÇEKEN AYRINTI?

25.04.2013 17:30
8 Mayıs itibariyle sınır dışına çıkma kararı alan PKK'nın açıklamasında en dikkat çekici nokta?

Terör Örgütü PKK'nın Kandil'deki "bir numarası" Murat Karayılan, bugün düzenlenen basın toplantısında örgütün 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye sınırının dışına çıkacağını duyurdu.

Karayılan'ın 6 maddelik açıklamasındaki TSK ile ilgili bölüm dikkat çekti. Terör Örgütü Lideri Karayılan, sınır dışına çıkma sırasında saldırı, bombardıman gibi bir durum olduğunda geri çekilmenin hemen duracağı ve misilleme yapılacağını bildirdi.

İşte 6 maddelik açıklamadaki o madde;

"4 - Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon,bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır"

İşte PKK tarafından açıklanan 6 madde;

1 - Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2 - Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3 - Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)'dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

4 - Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon,bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır

5 - Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir.Bununla birlikte,geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan  hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6 - Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır. 

Bu haber toplam 2028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri