Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın baskısını sona erdirecek sistem

15.10.2012 13:44
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdülkerim Gök'ün gündeme getirdiği 'Taşımalı Oy Sistemi' tartışması yaklaşan yerel seçimler öncesi yeniden alevlendi.
Her seçim döneminde terör örgütü PKK'nın tehditleriyle karşı karşıya kalan bölge halkının özgür iradesini sandığa yansıtmadığını düşünen AK Parti, Seçim Kanunu'nda bir değişiklik yapılarak bölgeye 'taşımalı oy' sistemini getirmek istiyor. Peki bu nasıl olacak?
 
Aslında bu yöntem taşımalı eğitim sistemini andırıyor. PKK'nın hedefinde olan köylerde oyunu kullanmak isteyen vatandaş, araçlarla şehir merkezlerine taşınacak. Şayet bir köyde sadece bir sandık varsa çevre köylerdeki sandıklar da birleştirilebilecek. Böylece kimin hangi partiye oy verdiği belli olmayacak.
 
ERDOĞAN DA ONAY VERDİ
 
Daha önce İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in olumlu yaklaştığı bu sistemle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da onay verdiği belirtildi. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla ciddi bir çalışma yapan AK Partili yetkililer, uygun zamanda bunu vatandaşlarla paylaşacak.
 
PKK'NIN BASKISI SONA ERECEK
 
Konuyla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz ve bu teklifi geçtiğimiz yıl gündeme getiren AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdülkerim Gök, şu ana kadar alınmış bir kararın olmadığını söyledi.
 
Vatandaşın iradesinin sandığa müdahalesiz ve özgürce yansıması gerektiğini savunan Dr. Gök, toprak ağaları, aşiretler, şeyhler, köy sahibi, baskı grupları ve PKK, vatandaşın oyunu istediği yere yönlendirebiliyor." dedi.
 
VATANDAŞIN 'OY RENGİ' BELLİ OLAMAYACAK
 
AK Partili Dr. Gök'e göre, Doğu ve Güneydoğu'daki köy ve mezralara sandık kurulmayacak. Bunun yerine köy ve mezralarda yaşayanlar, ilçe ve illerdeki oy sandıklarına rastgele dağıtılacak. Böylece kimin hangi partiye oy verdiği hiçbir şekilde bilinemeyecek.
 
Yeni Büyükşehir Yasası'yla beraber, artık köylerin de büyükşehir belediyesi için oy kullanacağını ifade eden Dr. Gök, Şanlıurfa, Van ve Mardin'in de büyükşehir olacağını, bu şehirlerde, köylerdeki toplam seçmen sayısının il merkezinden daha fazla olduğunu savundu.
 
Kaynak: Haber7.com 
Bu haber toplam 2086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri