Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın HDP mitinginde bomba patlatma girişimi son anda engellendi

16.09.2015 11:58
Şanlıurfa'da zırhlı araçlara bombalı saldırı düzenleyen PKK'lılara yönelik düzenlenen operasyonda 22 PKK'lı gözaltına alındı. Urfa'da bugün HDP'nin yapacağı sözde "özerklik" açıklaması esnasında parktaki bombayı patlatarak sabotaj yapmayı planladıkları öğ

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, PKK militanlarının bombalı bir eylem düzenleyeceği istihbaratını alan polis,Viranşehir'deki parkta keşif yapan 2 PKK militanı yakaladı. Operasyon sırasında bir PKK'lı ise vurularak yaralı halde ele geçirildi. Polis operasyonun devamında PKK militanlarıyla ilişkili olduğu belirlenen 3 kişiyi de yakaladı.

35 AYRI ADRESE EŞ ZAMANLI BASKIN

5 PKK'lının Urfa Emniyet Müdürlüğü'ne ait zırhlı araçlara bombalı saldırı düzenleyen kişiler olduğu tespit edildi. Genişletilen operasyonda 35 ayrı adrese de eş zamanlı baskın yapıldı. Bu baskınlarda da 17 PKK militanı silah, pompalı tüfek ve örgütsel dokümanlarla birlikte yakalandı.

Viranşehir ilçesinde parka bomba yerleştirirken polis tarafından yakalanan PKK'lı 5 teröristin, HDP'nin etkinliğinde sabotaj yapmayı planladığı ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, ilçede önceki gün zırhlı polis aracının geçişi esnasında çöp konteynerine yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesinin ardından güvenlik güçleri önlemlerini artırdı. Bu kapsamdaki uygulamalar çerçevesinde ilçedeki bir parka bomba yerleştirmeye çalışan 1'i yaralı 5 kişi, yaşanan kovalamacanın ardından dün yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sorgulanan kişilerin, ilçede bugün HDP'nin yapacağı sözde "özerklik" açıklaması esnasında parktaki bombayı patlatarak sabotaj yapmayı planladıkları öğrenildi.

BASIN AÇIKLAMASI ESNASINDA EYLEM PLANI

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, örgüt mensupları tarafından ilçede sözde "özerklik" ilan edilerek vatandaşların güvenlik güçleriyle çatıştırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Örgütün dağ kadrosunda eğitim aldığı belirlenen bazı kişilerin ilçeye geldiği yönünde istihbarat toplayan emniyet ekipleri, "özerkliğin" başlatılması amacıyla eylem sürecine geçildiğini tespit etti.

Bu doğrultuda örgüt üyelerinin sokak eylemlerine başladığı aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

1'İ YARALI 5 KİŞİ YAKALANDI

"10 Eylül'den itibaren güvenlik güçleri düşük yoğunluktaki sokak eylemlerine çekilmek istendi. Polis imdat telefonları aranarak olayların olduğu bölgede yüzü kapalı şahısların yol kontrolü yaptığına ilişkin ihbarlarda bulunuldu. Bu doğrultuda kamu güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgeye zırhlı ekipler sevk edildi. Zırhlı aracın geçişi esnasında TNT ile güçlendirilen 500 metrelik alana etkisi bulunan uzaktan kumandalı bomba infilak ettirildi.

Ölen ya da yaralananın olmadığı patlamada zırhlı araç ve çevredeki yerleşim yerleri zarar gördü. Söz konusu benzer eylemin bugün de sözde 'özerklik' ilan edileceği basın açıklamasının yapılacağı alana yakın bir noktada gerçekleştirileceği bilgisi alındı. Bölgede keşif yapanlardan 1'i yaralı 5 kişi yakalandı.

Yakalanan kişilerden ikisinin kırsalda sabotaj eğitimi aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca 'özerklik ilan edilmesi' faaliyetlerini organize eden ve halkı bu yönde zorlayan şahıslara yönelik düzenlenen operasyonda ise 17 şahıs gözaltına alınmıştır. Şahıslarla birlikte bol miktarda tabanca ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir."

Bu arada Şanlıurfa Valiliği de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, örgüt mensupları tarafından 10 Eylül'den itibaren düşük yoğunlukta sokak eylemlerine başlandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Güvenlik güçlerine yönelik 12 Eylül 2015 günü zırhlı aracın geçişi sırasında TNT tabir edilen patlayıcı ile güçlendirilen uzaktan kumandalı bomba infilak ettirilmiştir. Söz konusu eylemde, zırhlı aracın zarar gördüğü ancak herhangi bir ölüm ya da yaralanma olayının yaşanmadığı anlaşılmıştır. Eylemi gerçekleştiren şahıslar tarafından sözde özerkliğin ilan edileceği 15 Eylül 2015 günü aynı tür eylem yapılacağı, eylemin sözde özerkliğin ilan edileceği basın açıklamasının yapılacağı alana çok yakın bir yerde planlandığı şeklinde bilgiler alınması üzerine, eylemi gerçekleştirecek örgüt mensupları keşif yaptıkları sırada, alana gelen 1'i yaralı 5 terörist güvenlik güçlerince yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan ikisinin örgüt kamplarında sabotaj eğitimi aldığı tespit edilmiştir."

ŞANLIURFA/AA

Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri