Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın kanlı Cizre oyunu

11.09.2015 01:04
PKK'nın şehir yapılanması KCK için hayati önem taşıyan Şırnak'nin Cizre ilçesinde yaşanan çatışmalarla birlikte terör örgütünün hain planı ortaya çıktı.

Şırnak'nin Cizre ilçesi terör örgütü PKK ile özel harekat polislerinin çatışma alanı oldu. Askeri birlikler ve özel harekat Cizre'ye sızan terör örgütüne yönelik aralıksız operasyonlar düzenliyor. Güvenlik güçleri ile teröristler arasındaki çatışmalar ilçenin bir çok bölgesinde yaşanıyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendeklerin kapatılması ve kurulan  barikatların kaldırılması için operasyon devam ediyor.

Valilikçe 4 Eylül'den itibaren ilan edilen sokağa çıkma yasağı 6 gündür sürüyor. 

İnsansız hava araçlarının da destek verdiği operasyonlarda güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldıran terör örgütü mensuplarına karşılık verilmesi üzerine ilçede özellikle Cudi, Yafes ve Nur mahallelerinde yer yer çatışmalar yaşanıyor.

KUŞÇUBAŞI EŞREF ÇARPICI BİLGİLER PAYLAŞTI

Twitter fenomeni Kuşçubaşı Eşref, Şırnak'ın Cizre ilçesinde güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK arasında yaşanan çatışmalara dair çarpıcı bilgiler paylaştı.

CİZRE, KCK İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Cizre'nin PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Kuşçubaşı, "Cizre'de KCK koordinasyon binaları, sözde mahkemeleri ve sözde HPG binaları yok ediliyor." dedi.

"KÜRT KANI ÜZERİNDEN HAİNCE OYUN"

KCK'nın Cizre'de yaşayan Kürt vatandaşların kanı üzerinden haince bir oyun oynadığını söyleyen Kuşçubaşı, "KCK ve HPG'li teröristler asker ve polis ile çatışırken yanlarına çocukları ve kadınları alıyorlar. KCK bir yandan asker ve polisle çatışırken bir yandan da yaralanan çocuk ve kadın resimleri paylaşıyor." dedi.

"AMBULANSLARI SİLAH İLE TARIYORLAR"

"KCK, kendilerinin bilerek ateşe attıkları yaralanan çocuklar ve kadınlar için gelen ambulansları da silah ile tarıyor." bilgisini paylaşan Kuşçubaşı, "KCK, ambulansların yaralıları almasını engelliyor sonra da ölen çocukları vicdansızca buzdolabına koyup 'Ambulansa bile devlet izin vermiyor' diyerek tam anlamıyla adice bir psikolojik harp yürütmeye çalışıyor." dedi.

 

Siviller "canlı kalkan" olarak kullanılıyor  

Bazı siyasetçilerin sosyal medya üzerinden, Cizre'de sivil ölümler  olduğuna dair teyitsiz paylaşımlarla halkı kışkırtan mesajları sürerken, güvenlik  güçleri, teröristlerin sivilleri "canlı kalkan" olarak kullanmasının önüne geçmek  için titiz çalışma yürütüyor.

Tehdit ve baskı ile yuvalandıkları evlerden güvenlik güçleriyle  çatışmaya giren örgüt mensuplarına karşılık verilirken, sivillere zarar  verilmemesi için büyük hassasiyet gösteriliyor.

BEYAZ BAYRAKLI CENAZE DEFİNİ

Cizre'de halk cenazelerini ancak 'beyaz bayraklar' çekerek defnetmeye götürebiliyor. PKK ve güvenlik güçlerinin ateşi arasında kalmamak için ilçe halkı bu yöntemi bulmuş.

Cizre'de çatışmalar sebebiyle konulan sokağa çıkma yasağı günlük hayatı felç etmiş durumda. Cizre ilçesinde cenazelerin bile yasak sebebiyle gömülmesinde sorun yaşandığı bildiriliyor. Cizre'de 6 yaşındaki çocuğun cesedi sokağa çıkma yasağı nedeniyle dondurucuda saklandı. İzin verildikten sonra ceset morga kaldırıldı.

Vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor

Valilikçe vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için her mahallede  bir ekmek fırını ve eczane açık tutulurken, ilçede acil sağlık hizmetlerinin de  verildiği belirtiliyor.

Vatandaşların temel ihtiyaç maddelerini temin etmek için bazı  marketlerin de açık tutulduğu ancak terör örgütü yandaşlarının vatandaşları  mağdur etmek için bu iş yerlerinin sahiplerini tehdit ettiği öğrenildi.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçeye giriş ve çıkışlar kapatılırken,  İpekyolu'nu kullanan araçların geçişi ise kontrollü şekilde sağlanıyor.

CİZRE'DE PROVOKASYON PEŞİNDELER

HDP Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, 5 gündür Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden "halka yönelik saldırıların ciddi bir katliam aşamasına geldiği" savunularak, şöyle denildi:

"Cizre'de sokağa çıkma yasağı adı altında fiili bir OHAL, fiili bir sıkıyönetim uygulanmaktadır. Aralarında eş başkanlar ve bakanların da bulunduğu bir milletvekili grubumuz, acil olarak durumun çok büyük bir endişe yarattığı Cizre'de toplanacaktır."

HDP yetkilileri toplantı tarihinin henüz netleşmediği bilgisini verdi.

Cizre'de uzun ekmek kuyrukları oluştu

Cizre'de cuma akşamı uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Birçok mahallede patlama ve silah sesleri var..

Olayların başladığı günden bu yana Cizre İlçesi’nden Şırnak’a tedavi için 10 yaralı getirildi. Cizre İlçesi’nde yuvalanan ve güvenlik güçlerinin girişini engellemek için sokaklara hendekler kazan PKK’ya karşı cuma akşamı sokağa çıkma yasağı konularak başlatılan operasyon üçüncü günde devam ediyor.

ELEKTRİK YOK, İNTERNET YOK

Sokağa çıkma yasağı ile birlikte ilçedeki telefon ve internet iletişimi kesilirken, ilçeye elektrik de verilmediği belirtildi.

EKMEK ALMAK İÇİN UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Cizre’de açılan fırın önünde ekmek kuyruğu oluştu. Çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde, güvenlik güçlerine direnen grupların sokakları perdelerle kapattığı görüldü. Çatışma sırasında park halindeki bir çok araca da kurşun isabet etti.

 

 

Haber 10

Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri