Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'ya baraj darbesi

08.05.2011 15:01
Teröristlerin sızdığı yollar ve mağaralar DSİ'nin Genelkurmay'ın desteğiyle inşa ettiği 11 sınır barajıyla sular altında kalacak.
DSİ'nin Genelkurmay'ın desteğiyle Şırnak ve Hakkâri bölgesine inşa ettiği 11 "Sınır barajı"nın 6'sı bu yıl bitiyor. Barajlarla sınırlar kontrol altına alınacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından,GenelkurmayBaşkanlığı'nın desteğiyle hayata geçirilen "sınır barajları" projesinde inşaatlara son nokta konulmaya hazırlanılıyor. Şırnak ve Hakkâri'deki 11 baraj bitirildiğinde sınırlar kontrol altına alınacak, terörist geçişleri engellenecek. Şırnak ve Hakkari illerinde inşaatı devam eden barajlar özellikleterörörgütünün Türkiye'ye yasa dışı yollardan sızdığı ve barındığı mağaralar dikkate alınarak tasarlandı. Proje kapsamında Şırnak ve Hakkâri'de olmak üzere 7 bölgede baraj inşaatları hızla devam ediyor. Barajlar, terörist geçişlerinin yoğun olduğu Irak sınırında yoğunlaşırken, barajların hızla tamamlanması için mali kaynak DSİ tarafından hazır hale getirildi.

YEDİ KRİTİK BÖLGE

İlk etapta 7 kritik bölgede 11 barajdan ilki olan Şırnak barajı tamamlandı. 6 tanesi bu yıl tamamlanacak. DSİ'nin inşaat çalışmaları sırasında ise projeyle fiziki zeminin uyuşmaması, baraj sahasında çok sayıda mağara olması sebebiyle su tutamama gibi sıkıntıların yaşanması baraj inşaatlarını zorlaştırdı.

5 barajda işler yavaşladı. Ancak inşaat çalışmalarına başlandığını aktaran yetkililer "önümüzdeki yaza hepsi hazır olması için gayret ediyoruz" mesajı verdi. İnşaatlar tamamlandığında, Irak sınırının Şırnak ve Hakkâri'deki yasa dışı geçiş bölgeleri su ile dolacak, PKK militanlarının geçiş ve barınma imkânları ortadan kaldırılacak. Barajlarda gelecek yıl bahar aylarında su tutulmasının tamamlanması ile her bir barajın su yüzey uzunluğu kilometrelerle ifade edilecek.

Barajlar, terörist faaliyetleri engellemenin yanında, kaçakçılığı takip ve su taşkınlarını önleme gibi faydalar da sağlayacak. Sınırları kontrol altına almak ve terörist geçişleri engellemek için bir taraftan sınır barajları inşa edilirken diğer taraftan bölgedeki karakollar da, baraj inşaatlarına paralel olarak yeniden yapılandırılıyor. Bunun için il özel idarelerinin desteğiyle baraj inşaatlarının olduğu yerlere yeni yol, su, elektrik gibi altyapı hizmetleri getiriliyor. Kaynaklardan alınan bilgiye göre sınır barajlarıyla ilgili elektrik üretimi amaçlı yeni bir konsept geliştirildi.

Buna göre geçiş güvenliğini sağlayacak barajlarda elektrikte üretilerek ülke sistemine katkı sağlanacak. Barajlardaki elektrik üretimini yapılacak ihale ile özel sektör üstlenecek. Türkiye'deki terörist faaliyetlere ağır darbe vuracak önemli projelerden birisi de, halen Hasankeyf'i sular altında bırakacak olması nedeniyle eleştirilen Ilısu Barajı olacak. İnşaat aşamasında olan proje 2014'te tamamlandığında bölgenin ekonomisine sağlayacağı katkının yanında Diyarbakır-Batman- Siirt-Mardin-Şırnak güzergahındaki illegal faaliyetlerin de azalması bekleniyor.

Barajların 6'sı bu yıl bitiyor. İşte tamamlanmak üzere olan barajlar

Şırnak-Silopi Barajı: Hezil Çayı üzerinde. 22.06.2011'de bitecek.

Şırnak-Uludere ve Ballı Barajı: Robozik Çayı üzerinde. 13.11.2011'de bitecekti. Yol çalışmaları nedeniyle yapımına ara verildi.

Şırnak Kavşaktepe Barajı: Robozik Çayı üzerinde. Yol çalışmaları nedeniyle yapımına ara verildi. Önümüzdeki yıl tamamlanacak.

Şırnak-Musatepe ve Çetintepe Barajı: Robozik Çayı üzerinde. 02.07.2011'de bitiyor.

Hakkâri-Çocuktepe ve Gölgeliyamaç Barajı: Güzeldere Çayı üzerinde. 04.09.2011'de bitecek.

Hakkâri- Beyyurdu ve Aslandağı Barajları: Bembo Çayı üzerinde. Bu yıl bitirilecek.


SABAH GAZETE

 

Bu haber toplam 3394 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri