Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'ya Kandil sobesi

22.08.2011 11:41
PKK kamplarına yönelik hava operasyonunu protestonun altındaki gerçek sebep ortaya çıktı.

Sınıra yürüyen grup içerisindeki silahlı PKK üyelerinin güvenlik güçlerine ateş açarak provokatif eylemlerle ‘bölgeyi karıştırmayı’ hedeflediği belirtildi. Terör örgütü PKK’nın Kandil’deki kamplarına yapılan hava operasyonun yankıları sürerken bölgedeki hareketlilik de devam ediyor. Operasyonlara karşı çıkan BDP öncülüğündeki bir grup ise başta Diyarbakır, Van, Hakkâri gibi illerde ‘canlı kalkan yürüyüşü’ adı altında eylemler düzenliyor.

SINIRA YÜRÜMEK BAHANE

Öldürülen PKK’lıların ailelerinin oluşturduğu ‘Barış İnsiyatifi Anneleri’ adlı grubu bombalanan kamplara yakın sınır bölgesine yerleştirildi. İstanbul’da Taksim’de yapılmak istenen yasa dışı yürüyüşe ise polis izin vermedi. Operasyonlara karşı planlanan yürüyüşlerde kanlı bir plan olduğu iddia edildi. Yürüyüşçüler arasındaki silahlı birkaç PKK’lının güvenlik güçlerine ateş açarak ortalığı karıştırmayı hedeflediği aktarıldı.

BDP’li siyasilerin de destek verdiği operasyonları protesto yürüyüşlerinin altından provokasyon şüphesi çıktı. Yürüyüşçüler içerisine yerleştirilen ‘silahlı PKK’lıların, güvenlik güçlerine ateş açarak infial oluşturacağı belirtildi. Kargaşa sırasında ölü ve yaralı olması hedeflenen planda, sonraki aşama ise eylemcilere müdahale eden güvenlik güçlerini hedef tahtasına oturtmak. Kandil’e yönelik askeri harekatın devam etmesi üzerine, önce ‘Canlı Kalkan Yürüyüşü’ yapılması planlandı. Ardından Diyarbakır, Van ve Hakkâri’de başlatılan çalışmalarla ‘bölgeyi karıştırmanın’ hedeflendiği öne sürüldü.

İLK DURAK YÜKSEKOVA

Örgütün hakimiyet çabası içerisinde olduğu Hakkâri’de yapacağı yürüyüşte provokatif saldırıların yaşanabileceğine dikkat çekildi. Bugün Hakkâri’de operasyonlara karşı yapılacak yürüyüşte, ilk durak Yüksekova olarak belirlendi. Eylemciler, yaptıkları çağrılar sonucunda çevre il ve ilçelerden katılımların da olacağını düşünerek Yüksekova’da duraklayacak. ‘Yüksekova grubu’ olarak adlandırılan ikinci ekiple birleşen Hakkâri’den gelen göstericiler ardından Şemdinli’deki grupla buluşmayı planlıyor. Eylemcilerin son durağı ise sınır noktasında bulunan Gelişim köyü üzerinden sınıra yürümek.

KCK’NIN GENÇLiK YAPILANMASI

KCK'nın gençlik yapılanması olarak bilinen Öz Savunma Birlikleri'ne (HPG) bağlı örgüt üyelerine PKK militanları tarafından silah dağıtıldığı belirtildi. Bu silahlarla toplumsal olaylara müdahale eden polise yönelik saldırı hazırlığında olan PKK'lıların amacının polisi tahrik ederek gruba ateş açılmasını sağlmak olduğu aktarıldı. Polisin sivilleri hedef almasına yönelik plandaki ana hedefin ise 'Devlet terörleri mücadele altında Kürtleri öldürüyor' propagandası yayarak bölge halkını örgütün yanına çekmek olduğu vurgulandı. Güvenlik güçlerinin bu tarz kışkırtmalara karşı teyakkuz halinde olduğu öğrenildi.

HABER: Serbest ÖZDEN-BUGÜN
 

Bu haber toplam 2240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri