Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'ya Karşı Başarılı Operasyonların Sırrı

24.12.2011 09:35
Terörle mücadelede polis, asker ve MİT'in operasyon yetkisi, valiliklerde tek elde toplanınca, istihbarat paylaşımı ve hareket hızlandı.

Terörle mücadelede konsept değişikliği örgüte büyük darbe vurulmasını sağladı. Polis, asker ve MİT'in operasyon yetkisi valiliklerde toplandı, istihbarat paylaşım ve değerlendirmesi hızlandı. Böylece en küçük operasyon için bile saatlerce Ankara'dan emir beklenen hantal yapı ortadan kalktı. Son iki ayda düzenlenen hızlı operasyonlarda 67 PKK'lı öldürüldü, 27'si sağ yakalandı.

Terörle mücadelede başarı getiren yeni anlayışın temeli 12 Temmuz 2011'de Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Dolapdere köyünde 13 askerin şehit edildiği saldırının ardından şekillenmeye başladı. Saatler süren çatışma bölgesine helikopterlerin olaydan sonra gitmesi, ardından da "uçuş saati doldu" gerekçesiyle operasyon bitmeden geri dönülmesi üzerine yeni dönem başlamış oldu. Önce Polis Özel Harekât timleri 1990'lı yıllarda olduğu gibi yeniden jandarmayla birlikte operasyona gönderildi. Ancak köy yakma, işkence ve faili meçhul cinayetlerle anılan özel harekât timlerinin bu imajını ortadan kaldırmak için birlikler özel olarak seçildi.

'CANLI YAKALAYIN' TALİMATI

Terörle mücadelede diğer kritik adım da operasyon yetkilerinin tek elde ve sivillere devredilmesi oldu. Polis ve jandarmanın sorumluluk sahasına giren alanlarda yetki il valiliklerine verildi. Polis, asker ve MİT'in operasyonu, İHA'ların yönlendirilmesi de dahil tüm yetki tek elde toplandı. Polis, jandarma ve MİT bilgi ağı oluşturuldu. İstihbari bilgiler anında valiliklere bildirildi. İçişleri Bakanlığı da valiliklere gönderdiği genelgeyle 'teröristlerle sıcak temas sağlanmadan önce mutlaka iknayla teslim olmaları için çaba harcanması' uyarısında bulundu. PKK'lıları ikna için asker, polis ve istihbaratçılarla karma psikolojik harekât merkezi de kuruldu.

GÖRESE'DE BAŞARILI UYGULAMA

21 teröristin öldürüldüğü, çok sayıda barınağın imha edildiği Görese Dağı operasyonu, yeni konseptin başarılı bir uygulaması oldu. Valilikte birleştirilip değerlendirilen istihbarat sonucu operasyon başlatıldı. 3 teröristin öldürüldüğü operasyonda, Dicle sorumlusu "Armanç" kod adlı Hüseyin Akdoğan'ın bilgisayardan önemli bilgilere ulaşıldı. Bölgeye hemen helikopter ve İHA'lar sevk edildi. Jandarma Özel Harekât, Polis Özel Harekât ve koruculardan oluşan karma tim ve özel kuvvet gönderilerek başlatılan operasyon 5 gün sürdü.

SABAH 

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri