Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'YA LOJİSTİK DESTEK İRAN VE SURİYE'DEN

24.12.2012 12:56
İçişleri Bakanı Şahin, PKK'ya lojistik desteğin İran tarafından sağlandığını ve Suriye ordusuna ait silahların PKK'nın eline geçtiğini söyledi.

Terör örgütü KCK/PKK ve dış bağlantıları ile Turgut Özal'ın ölümü hakkında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den çarpıcı açıklamalar geldi. Aksiyon ve Today's Zaman'a konuşan Şahin, terör örgütünün İran'ı barınma, geçiş, eğitim, tedavi, eleman-finansman temini ve propaganda açısından kullandığını söyledi.

Bazı silah aktarımlarının da bu bölgeden yapıldığını belirterek, "İran özellikle sınırdaki güvenliğe özen göstermiyor. Teröristler de önceki yıllara oranla daha rahat hareket ediyor." dedi.

SURİYE'NİN SİLAH VE PATLAYICILARI PKK'NIN ELİNDE

Örgütün bünyesinde Irak, İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 400 terörist bulunduğunun altını çizen Bakan Şahin, Suriye ordusuna ait yüklü miktarda silah ve patlayıcının da PKK'nın eline geçtiğini vurguladı.

 

AVRUPA'DAN 20 MİLYON EURO PARA TOPLUYORLAR

İçişleri Bakanı, PKK'nın Avrupa'da düzenlediği para toplama kampanyalarıyla yıllık 20 milyon Euro civarında gelir elde ettiğini bildirdi. Ayrıca sınır bölgelerinde, uyuşturucu ve diğer kaçak mallardan alınan haraçlar, İran, Irak ve Suriye'den bağış, kampanya, vergilendirme adı altında elde edilen gelirlerle finansman ihtiyacını karşıladığını söyledi.

KCK DARBE TEŞEBBÜSÜNE YELTENDİ

KCK operasyonlarına da değinen Bakan Şahin, "Eğer örgüte karşı hukuki mücadelemizi yapamamış olsaydık, KCK muhtemelen kendine göre bir darbeye yeltenecekti. Son dönemde önlenen en önemli darbe teşebbüsü, darbe yapılanması KCK’dır. Kan dökerek yeni bir ülke kurma hayalindeler." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye için önemli bir dönüm noktasında operasyonların gerçekleştirildiğinin altını çizen Bakan Şahin, örgütün şekillenişini ve yönetim modelini darbe yapılanmasına benzetti. Darbe yapamadan karşı tedbirlerle KCK’nın faaliyetlerinin önlendiğini belirten Şahin, özetle şu açıklamalarda bulundu:

KCK, darbeye yeltenecekti: KCK operasyonlarında devlet, duyarlılığını ve öngörüsünü ortaya koymuştur. Eğer örgüte karşı hukukî mücadelemizi yapamamış olsaydık, KCK muhtemelen kendine göre bir darbeye yeltenecekti. Bu önlenmiştir, yani son dönemde önlenen en önemli darbe teşebbüsü, darbe yapılanması KCK yapılanmasıdır. KCK’da da aynı durum söz konusu, onlar kan dökerek yeni bir ülke kurma hayalindeler.

PKK, Avrupa’da para topluyor: PKK terör örgütü, varlığını devam ettirmek için farklı finansal gelirlere ihtiyaç duyuyor. Bunun için de Avrupa’da para toplama kampanyaları yapıyor. Buradan yıllık 20 milyon Euro civarında gelir elde etmektedir. Yine sınır bölgelerinde, uyuşturucu trafiğinden ve diğer kaçak mallardan alınan haraçlar, İran, Irak ve Suriye’den bağış, kampanya, vergilendirme adı altında elde edilen gelirler, terör örgütünün finansını karşılamaktadır. Bölücü örgütün Suriye, Irak gibi ülkelerdeki otorite boşlukları nedeniyle bu ülkelerde silah kaçakçılarından rahatlıkla patlayıcı madde ve silah temin ettiği alınan bilgilerdendir. Örgütün bünyesinde Irak, İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 400 terörist bulunuyor. Ayrıca Suriye ordusuna ait yüklü miktarda silah ve patlayıcı da terör örgütünün eline geçmiştir.

İran sınırından silah aktarılıyor: Terör örgütü, İran’ı barınma, geçiş, eğitim, tedavi, eleman ve finansman temini ve propaganda açısından kullanıyor. Ayrıca bazı silah ve aktarımları da bu bölgeden yapılıyor. Bu kapsamda İran özellikle sınır bölgelerindeki güvenlik önlemlerine özen göstermiyor. Bölgede faaliyetlerini sürdüren teröristler önceki yıllara oranla daha rahat hareket ediyor.

Terörle mücadele PKK ile sınırlı değil: Türkiye’nin terörle mücadelesi sadece PKK/KCK terör örgütü ile sınırlı değil. Diğer terör örgütlerinin faaliyetleri de hassasiyetle takip edilmektedir. Bu minvalde, dini istismar eden El Kaide terör örgütünün faaliyetleri büyük önem arz etmektedir. 2003 yılında İstanbul’da bomba yüklü kamyonetler ile eşzamanlı dört intihar saldırısında 3’ü polisle birlikte 58 vatandaşımızı kaybetmemizin, devam eden süreçte, 2008’de, Gaziantep’te bir polisimizin, İstanbul Konsolosluğu önünde yine üç polisimizin şehit olmasının acılarını unutmadık. El Kaide ile mücadelede, altmıştan fazla vatandaşımızı ve yedi güvenlik görevlimizi şehit vermiş olmamız, örgütün tehdit potansiyelini açıkça ortaya koymaktadır. 2012 yılında, El Kaide yanlısı gruplara yönelik yapılan operasyonlarda 254 kişi yakalanmış, bunlardan 79’u tutuklanmıştır.

Bu haber toplam 4654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri