Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PM Toplantısında Tekin-Batum Kavgası

26.12.2010 04:16
CHP'nin yeni Parti Meclisi'nin bugün yaptığı toplantıya Gürsel Tekin - Süheyl Batum kavgası damgasını vurdu.

CHP’nin 18 Aralık’ta yapılan 15. Olağanüstü Kurultay toplantısı seçilen Parti Meclisi bugün ilk toplantısını yaptı. 5 saat süren PM toplantısında eski Genel Sekreter Süheyl Batum ile Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin arasında büyük kavga yaşandığı öğrenildi.

CHP’nin Parti Meclisi toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. Yeni Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin belirleneceği toplantı, beklenenden çok uzun sürdü. 5 saati bulan toplantıya partinin iki önemli ismi arasında yaşanan sert tartışmalar damgasını vurdu.

Genel Sekretenlik görevinin kendisinde kalmasında ısrarlı olduğu bilgisini daha önce okuyucularına ulaştıran rotahaber’in dediği çıktı ve Süheyl Batum bu talebini net bir şekilde ortaya koydu. Kılıçdaroğlu’nun tartışmaların önünü kesmek için bu görevi bir kadına vereceğini açıkladı. Bihlun Tamaylıgil’in adının ortaya konmasından sonra Genel Sekreterlik tartışması kısa sürdü.

Süheyl Batum’un örgütten sorumlu Genel Başkanlık koltuğunda yetkinin bölünmesi talebini ortaya koydu. Öğrenildiğine göre Batum, “Örgütün batısı bana, doğusu Gürsel Tekin’e bağlansın” dedi. Batum’un bu isteğini ortaya koyması ile birlikte sert tartışmalar yaşanmaya başladı.

Gürsel Tekin’in, “Bu adam ne yapmak istiyor?” diye çıkışması üzerine Batum’un öfkelendiği ve bir süre iki isim arasındaki tartışmanın ses tonlarının iyice yükselmesi ile sürdüğü öğrenildi.

Tartışmanın sonunda Gürsel Tekin, Batum’un parti sözcülüğünden alınmasını istedi. Toplantı sonunda Tekin’in dediği oldu ve Süheyl Batum parti sözcülüğü görevinden alındı.

ERDOĞAN TOPRAK, AYAYDIN VE MUTLU OPERASYONU

Partinin Basın ve Propagandan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Erdoğan Toprak’ın ise parti içinde Aydın Ayaydın ve Zafer Mutlu operasyonu olduğu öne sürüldü. Önder Sav kanadının değerlendirmelerine göre, Erdoğan Toprak’ın bu göreve getirilmesi, “Tam bir Aydın Doğan operasyonu”.

Erdoğan Toprak, Vatan gazetesinin tepesindeki isim olan Zafer Mutlu’nun halasının oğlu. Zafer Mutlu, Erdoğan Toprak’ı CHP Bakırköy Belediye Başkan adayı yapmak istemiş, bunu başaramayınca da intikam almak amacıyla buna engel olduğunu düşündükleri ismi hedef almışlardı. Mehmet Sevigen hakkındaki yolsuzluk iddiaları, bu gelişmelerin sonunda Vatan gazetesi tarafından ortaya atılmıştı.

MYK'DA 14 İSİMDEN 10'U DEĞİŞTİ

Öte yandan, yeni MYK'da 10 yeni isim yer aldı. Yeni MYK'da 3 kadın bulunuyor. CHP'nin 14 kişilik eski MYK'sından 7 isim yeni listede bulunmazken, 10 yeni yer aldığı MYK'da, 3 yeni alana da genel başkan yardımcısı atandı.

Yeni isimler şunlar:

Erdoğan Toprak,
Volkan Canalioğlu,
Osman Korutürk,
Gülsün Bilgehan,
Engin Altay,
Faik Öztrak,
Sena Kaleli,
Emrehan Halıcı,
Sezgin Tanrıkulu ve
Bihlun Tamaylıgil.

Eski MYK'da da bulunan Gürsel Tekin, Hurşit Güneş, Süheyl Batum, İzzet Çetin, Umut Oran, Alaattin Yüksel ve Sencer Ayata da yeni MYK'da görev aldı.

Önceki MYK'da görev aldığı halde bu yönetimde yer almayan isimler ise şunlar:

Mesut Değer,
İsa Gök,
Oğuz Oyan,
Melda Onur,
Didem Engin,
Mehmet Ali Özpolat ve
Mehmet Zeki Gündüz.

Rotahaber / Özel
 

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri