Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof.Dr.M. Es'ad COŞAN (RhA) "--Oruç tutma hasta olursun..."

19.06.2016 02:40
Hayır, oruç tut, sıhhat bulursun!.. Birçok hastalıkların şifası oruçtadır. Zekâtını ver, malın artar, korunur. Evin zelzelede yıkılmaz, çoluk çocuğun hayırlı olur. Gam, keder, üzüntü gelmez. Az sadaka çok belâyı def eder. Bunları büyüklerimiz söylemişler

Prf.Dr.M.Es'ad COŞAN (RhA)
"--Oruç tutma hasta olursun..."
Hayır, oruç tut, sıhhat bulursun!.. Birçok hastalıkların şifası oruçtadır. Zekâtını ver, malın artar, korunur. Evin zelzelede yıkılmaz, çoluk çocuğun hayırlı olur. Gam, keder, üzüntü gelmez. Az sadaka çok belâyı def eder. Bunları büyüklerimiz söylemişler

Yâni, bir ilâhî mü'min mantığı var; bir de münkirin inançsızın, azılı dinsizin, dünyaya tapan, sadece dünyayı düşünen insanların mantığı var; maddeci mantık, materyalist, ateist mantık... Tabii bu ikisi birbirine zıt, imtihan burda...
Birisinde görünmüyor, "Allah şunları şunları verecek!" deniliyor. Mâneviyat gözüyle, basîreti açık olan görüyor da; deneyen de o güzel sonuçları elde ediyor da, ilk başta acaba diyenler de, cayanlar da olabiliyor.
Onun için aziz ve muhterem kardeşlerim, bir gün bile kaçırmamağa gayret edin Ramazandan! Çünkü bir gününün bile telâfisi, bir sene oruç tutsanız mümkün olmayacak. Oruçları güzelce tutalım!
Ama kitapları okuyalım! Bakın üç tane okudum, ne kadar kıymetli bilgiler var. Daha başka elinizdeki, kütüphanenizdeki hadis kitaplarının Ramazan bölümlerini okuyun! Tefsir kitaplarının, fıkıh kitaplarının o bölümlerini okuyun! Bakın ne kadar daha incelikler var bilmediğiniz, unuttuğunuz, öğrendiğiniz zaman sevineceğiniz.
Öğrenin ve ibadetleri güzel yapmağa çalışın! Şu Ramazan, sebeb-i fevz ü felâhınız olsun, necâtınıza sebep olsun... Cenâb-ı Hakk'ın rahmetine erenlerden olun, süedâdan olun!
İki cihandanda Cenâb-ı Hak aziz ve bahtiyar eylesin, yüzünüzü güldürsün, sevindirsin cümlenizi... Bizi de duadan unutmayın!
"Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtüh!.."
*03. 12. 1999 - AVUSTRALYA*
MAHMUD ES'AD COŞAN (Rh. A)

Bu haber toplam 4522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri