Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polat Alemdar: 'İsrail'e özür dilettirdik'

29.01.2011 00:42
Kurtlar Vadisi Filistin'in Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz, NTV Ana Haber'de filmi ve tepkileri değerlendirdi. İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle hala özür dilemediğini belirten Şaşmaz 'biz özür dilettirdik' dedi.

İsrail'in yaptığı Mavi Marmara baskınını konu alan ve Almanya'daki yasak kararıyla gündeme gelen Kurtlar Vadisi Filistin filminin başrol oyunculaırndan Necati Şaşmaz, NTV Ana Haber'e konuk oldu. Almanya'da bugün 18 yaş sınırıyla gösterime girmesine izin verilen film, Türkiye'de de bugün gösterime girecek.

Adana ve Tarsus'ta çekilen, 2010'un Kasım ayı olarak açıklanan gösterim tarihi negatiflerin yanması nedeniyle 28 Ocak'a ertelen filmin ve daha önceki Irak bölümünün intikam duygularıyla yapılmadığını söyleyen Şaşmaz, "Biz öyle bir toplumuz ki mağdurların ve ezilen halkların hangi din ve ırktan olursa olsun yanında olmayı tercih etmişiz" diyen Şaşmaz şunları söyledi:

"Zalimler zulmünden vazgeçinceye kadar devam edeceğiz.

Alemdar Filistin'e niye gitti?

Ayna olma derdi var. Irak'ta da aynı şeyi yaptık. Orada basının bize verebildiği kadarı vardı ama başka bir resim de mevcut...

Bombanın düştüğü tarafı çekmek basın açısından zor. Biz bu çığlıkları duyurabildik, dünyanın gündemine taşıdık...

Böl, parçala, yut politikası var. İnsanları birbirine düşürme ve dünyanın buna göz yumması var. Babamdan önce de onun zamanında da şimdi de ızdırapla büyüyen nesiller var. Umarız bir nesil daha bunu seyretmek zorunda kalmaz...

Güzel bir film yapıldı ve 81 ülkede vizyona girmeye çalışıyoruz. Ve bazıları bunun her zaman karşısında durmaya çalışacak. Bir ayna tutup insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz ve bu sayede insanlar gerçeğin ne olduğunu görecek. Gerçek her zaman acıdır ve bunun bilinmemesini isteyenler, durdurmaya çalışanlar olacaktır. Almanya'da da bu oldu ama sonuçta gösterime girildi...

Mavi Marmara'da da 9 şehit var. Orada yaşananlara, insanların acılarına izleyenleri ortak etmeye çalışıyoruz...

Filmde, Araplar pasif, çaresiz, ne yapacağını bilmez halde görülüyor. Ta ki Alemdar gidene kadar?

Fitne sokulan bir yer ve ne ses çıkarılacağı yönünde çırpınışlar... Bizim girişimiz ve bu sayede birleşme olduğu varsayımı var filmde.

Bundan sonra seri nasıl devam edecek?

Pana Film her zaman mazlumun yanında olmayı şiar edindi. Bosna mı olur yoksa acı çeken Uygur Türkleri mi...

Filmin diplomatik ilişkileri zora soktuğu yönündeki eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zora sokan biz değiliz. Eleştirilere saygı duyarım ama 'Mavi Marmara'da 9 şehit var, ne düşünüyorsunuz?' sorusunun ardından düşüncelerini sorsaydık insanlara farklı cevaplar alabilirdik. İsrail hala özür dilemiyor, Pana Film olarak özür dilettirdik..."

Ntvmsnbc.com 

Bu haber toplam 4028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri