Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis 20 yıllık sır cinayeti özel yöntemle çözdü!

02.06.2013 13:25
Bursa Emniyet Müdürlüğü, 20 yıllık cinayet olayını zaman aşımından dolayı kayıtlardan silinmesine 5 ay kala kurduğu özel ekiple çözmeyi başardı.
  • Bursa polisi yıllık yıllık cinayet i özel ekiple, 20 bin fotoğraf taramasıyla çözdü.
  • 3 zanlı daha aranıyor. 150 gün sonra teslim olsalar bile ceza almayacaklar.
  • Olaya karıştığı tesbit edilip yakalanan kişinin can alıcı sözü: "Her gün geleceksiniz diye bekliyordum. Ben vicdanımda her gün mahkumdum."
 
Bursa polisi, adeta iğne ile kuyu kazarak 20 yıl önce işlenen ve zaman aşımına sadece 150 gün kalan cinayeti aydınlatmayı başardı. 
 
Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ’nın ‘şehirde faili meçhul cinayet kalmayacak’ talimatı üzerine harekete geçen Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, önceki yıllarda işlenmiş cinayet dosyalarını yeniden incelemeye aldı. Jandarma sorumluluk bölgesinde 12 Ekim 1993 günü Osmangazi ilçesi Demirtaş Baraj yolunda tabancayla öldürülen Heykel-Santral Garaj hattında çalışan dolmuş taksici Eyüp Şahin’in (37) dosyasını yeniden açan dedektifler, dosyadaki robot resimleri, gazete kupürlerini yeniden incelemeye başladı. 
 
Şahin’in ikamet ettiği bölge ve mezarında incelemelerde bulunan dedektifler, o dönem katiller için çizilen robot resimleri Bursa Emniyet Müdürlüğü veri tabanındaki sabıkalılarla karşılaştırma yoluna gitti. Tam 20 bin fotoğrafla robot resmi karşılaştıran ekipler, robot resmin bir çok suçtan kaydı bulunan Ramazan A.’ya (42) benzediğini tespit etti. 
 
Soruşturmayı genişleten polis, zaman aşımına dolmasına 5 ay kala Şahin’in katillerini belirledi. Cinayete Murat A. (41), Halil İbrahim T. (45), Ramazan A. (42) ve Bilal Ü. (43) ile ikisi kadın üç kişinin daha karıştığını belirleyen polis, cinayet zanlılarını yakalamak için harekete geçti. Şahin’in cesedini Demirtaş Baraj yoluna attıktan sonra 16 D 0494 plakalı taksiyi gasp edip Çanakkale’ye kaçan zanlılardan dördü yakalandı. Bursa, Yalova ve Amasya’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda katil zanlısı Murat A. ile olaya karışan Halil İbrahim T. Ramazan A. ve Bilal Ü. gözaltına alındı. 
 
-BİR GÜN GELECEĞİNİZİ BİLİYORDUM-
 
Olay günü tetiğe basan Murat A. İstanbul Tuzla'daki evinde gözaltına alındı. Murat A., “Bir gün geleceğini biliyordum, pişmanım.” dedi. Polisi karşısında gören Halil İbrahim T. ise pişman olduğunu belirterek, "Beni nasıl buldunuz? Her gün geleceksiniz diye bekliyordum. Ben vicdanımda her gün mahkumdum." diye konuştu. 
 
Polis şimdi olayla ilgisi olduğu iddia edilen ikisi kadın üç kişiyi daha arıyor. Cinayet dosyasının 150 gün sonra zaman aşımına uğrayacağı, bu sürenin sonunda zanlıların teslim olsa ya da yakalansalar bile ceza almayacakları öğrenildi. 
 
CİHAN
Bu haber toplam 2872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri