Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis ağır silahı askerden alacak

11.09.2011 15:30
Havan topu, ağır makineli tüfek ve roketatar gibi silahların TSK’dan sağlanacağı öğrenildi.
Terörle mücadelede yeni strateji çerçevesinde, etkin görev almaya hazırlanan özel harekât polislerine operasyonlarda kullanması gereken ağır silahların Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verileceği öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, yenilenme çalışmaları devam eden özel harekât birimlerine “şimdilik” ağır silah almayı planlamadığı belirtildi.
 
Bazı silah firmalarının ürettikleri silah ve mühimmatla ilgili olarak Özel Harekât Dairesi’nde bilgilendirme yaptığı belirtildi. 
 
Hazırlıklara devam
 
PKK terörüyle mücadele kapsamında oluşturulan yeni strateji doğrultusunda, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki arazi operasyonlarına askerle birlikte özel harekâtçı polislerin etkin olarak katılması için hazırlıklara devam ediliyor. Bu çerçevede, EGM bünyesindeki Özel Harekât Dairesi çalışmalarını yürütürken, polislere yeni silah ve teçhizat alınması da gündemde.
 
Sayıları artırılacak özel harekâtçılara yeni nesil M-16 otomatik tüfeklerin alınmasının yanı sıra emniyetin ihalesini tamamlayarak teslim almaya başladığı zırhlı araçlardan Doğu ve Güneydoğu’daki birimlere gönderilmesi planlanıyor.
 
Buna karşın özel harekâtçıların daha önceki yıllarda kullandığı; havan, bomba atar, ağır makineli tüfek, Launcher ve roketatar gibi “ağır silahlar”ın temini konusunun değerlendirmeye alındığı öğrenildi. EGM üst yönetiminde yapılan değerlendirmelerde, PKK’ya karşı yürütülecek operasyonlarda kullanılmak amacıyla “şimdilik” ağır silah satın alınmaması, bunların TSK’dan temin edilmesi eğilimi ağırlık kazandı. Özel harekâtçıların ağır silah ihtiyacının, gerektiği hallerde TSK’dan “geçici” olarak sağlanmasına karar verildiği öğrenildi.
 
Milliyet
Bu haber toplam 8812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri