Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 Maddede neden dağa çıkıyorlar

21.03.2012 11:20
Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm Merkezi araştırdı: Neden dağa çıkıyorlar..

Mersin, Batman, Şırnak, Van ve Hakkari'de düzenlenen erken nevruz kutlamaları gergin başladı. Üç ilde de olaylar çıktı, göstericiler polisle çatıştı. Gergin başlayan Batman'daki nevruz sırasında bir polisin yumruklu saldırısına uğradığı belirtilen Mardin BağımsızMilletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk tedavi altına alındı. Bugün köşesine bu konuyu taşıyan usta gazeteci Mehmet Ali Birand, "Bazı dostlar kızmışlar. Nevruz olayları sırasında yakıp yıkılan yerlerin faturasının kim tarafından ödeneceği sorgulanıyor. Kimse devletin tutumunu sorgulamıyor. Aynı kutlamalar iki yıldır yapılıyordu ve hiç olay çıkmıyordu. Neden bu defa yasak getirildi sorusunu soran çok az." dedi.. Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm Merkezi'nin yaptırdığı bir araştırmaya da köşesinde yer veren Birand, 5 maddede dağa çıkış nedenlerini özetledi.

POLİS AKADEMİSİ ARAŞTIRDI

Sadece "Katil örgüt" demekle yetiniyoruz... Bu örgütü de insanlar oluşturuyor. Gencecik yaştakiler, herhalde birşeylere kızdıkları veya konumlarından memnun olmadıklarından dolayı dağa çıkıyorlar. Üstelik, dağa gidiş yaşı giderek düşüyor. 12-25 yaş arasına kadar gerilemiş durumda.

Bu çocuklar pikniğe gitmediklerine göre, neden dağa çıktıklarını
hiç merak etmiyor musunuz?

Bu yılın başında Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm
Merkezi (UTSAM), özel bir araştırma şirketiyle anlaşıp, "Türkiye'de Terörü Besleyen Kaynaklar" ı inceletti. Amaç, dağa çıkış nedenlerini bulmaktı.

5 MADDEDE NEDEN DAĞA ÇIKIYORLAR

Kürt kökenli vatandaşlarımızın yaşadıkları ve terör olaylarının yoğun olduğu 24 ilde (İstanbul dahil) 2.600 kişiyle yüzyüze görüşülerek yapılan anket, çok çarpıcı gerçekleri de ortaya çıkarıyor.

Bulgular içinde beni en çok ilgilendirenler şunlar:

- Dağa çıkış yaşı 12-25 arasındaki gençlerde yoğunlaşmaktadır.

- Polis ve askerin kötü muamelesi, dayak, operasyonlar ve faili meçhul cinayetlere duyulan öfke en önde gelen nedenler arasında sayılmaktadır.

- İşsizlik ve yoksulluk önemli nedenler arasındadır.

- Kızların dörtte birinin dağa çıkış nedeni, zoraki evlilikten kaçmaktır.

- Ailesinden birinin dağa çıkmış olması veya dağda öldürülmesi gencin katılımını kamçılamaktadır.

Ne kadar tipik değil mi?

ÖLDÜREREK MÜCADELE KAZANILMAZ

İşsiz ve umutsuz bir ortamda büyüyen genç çocuğun isyanı... Bir aidiyet araması... İtilip kakılan aile fertlerine bakarak, kötü muameleye baş kaldırma isteği... Devletin kaba gücüne karşı duyduğu öfke... Bütün bunları da, dağa çıkıp PKK'ya katılarak tatmin etmesi...

Acaba Ankara'da daha çok, yeni silah alımı, istihbarat paylaşımı
için mi kafa patlatılıyor, yoksa bu çocukları nasıl tatmin edebileceğimizin
hesapları mı yapılıyor?

Unutmayalım ki, öldürerek bu mücadeleyi kazanamayız.

Bu gençleri kazanırsak bir fark yaratabiliriz.

Bu haber toplam 2750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri