Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis Gezi Parkı'ndan çekildi

01.06.2013 19:06
Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin durdurulması için yapılan protestolar polisin çekilmesiyle sona erdi.

Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin durdurulması için yapılan protestolar 5'inci gününde amacına ulaştı.

Polis ekipleri saat 15:45 sularında otobüslere binerek çekilmeye başladı.

Bu sırada Taksim çevresinde toplanan marjinal gruplar, polisi protesto etmeye ve bazı cisimler atmaya başlayınca otobüslere binen polis ekipleri geri dönerek gaz bombaları atmaya başladı.

 

Polis ekipleri meydandan Gezi Parkı'nın içine doğru çekildi. Polislerin büyük bölümü ise otobüslere bindirilerek Dolmabahçe çevresine gönderildi.

Polislerin gezi parkının etrafında tedbir almasının ardından göstericiler, bir kez daha protestoya başladı. Bu sırada polis, gaz bombası atmaya başladı. Göstericiler ise sık sık birbirilerini polisi tahrik etmeme konusunda uyardı.

Polis daha sonra AKM'nin önüne çekilerek Gezi Parkı'ndaki bariyerleri kaldırdı.

Göstericilerin meydanı ve Gezi Parkı'nı doldurmasının ardından polis bir kez daha onlarca gaz bombası fırlattı. Göstericiler de İstiklal Caddesi'ne kaçıştı.

Kendilerini Dolmabahçe'ye götürecek otobüsleri bekleyen Çevik Kuvvet, zaman zaman kalabalığın üzerine gaz bombası atmaya devam etti.

Gezi Parkı'na giren göstericiler de polisin üzerine taş attı. Zaman zaman polisin üzerine havai fişek atıldığı da gözlendi.

Bu olaylar nedeniyle meydan 16.10 itibariyle tekrar boşaldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin çekilmesinin ardından göstericilerin hedefi bu kez meydanda kalan panzer ve TOMA'lar oldu.

Son araçların da 16.25 itibariyle meydandan ayrılmasıyla birlikte göstericilerin hedefleri bu kez canlı yayın araçları oldu. Medya aleyhine slogan atan göstericilerin bazıları canlı yayın araçlarına saldırdı.

CHP KADIKÖY MİTİNGİNİ TAKSİM'E KIVIRDI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kadıköy'de bugün yapacakları mitingi iptal ettiklerini açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı diktatöre benzeten Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin başına bela oldun. Bu milletin yakasından düş düşme zamanın geldi. Adam gibi adamsan demokrasiden nasibini aldıysan istifa et." dedi.

ÜLKÜCÜ GRUPLAR SOL GRUPLARLA EL ELE

Taksim Meydanı'nda Türk bayrakları ile eylem yapan yaklaşık 20 kişilik Ülkücü gruba polis müdahale etti. TOMA'nın önüne geçip polise tepki gösteren grup, "Tekbir" getirip İstiklal Marşı okudu. Polis, gruba gaz bombası ile müdahale etti.

Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri