Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Polis İmdat'a gelen KOMİK telefonlar

06.01.2011 15:03
"155 Polis İmdat" hattina gelen ilginç şikayet ve talepler güldüren diyaloglara neden oluyor.

Çağrılar arasında "Alo komşumun sobasından çıkan is çamaşırımı kirletiyor sobasını söndürün", "Gece sokaktaki köpekleri susturun", "Polis ağabey canım çok sıkılıyor ne yapayım?", "Ocağa mantı koydum ateşte ne kadar tutayım", "Kedi sokakta doğuruyor yardım eder misiniz?, "Oğlum yaramazlık yapıyor korkutur musunuz", "Torunumkredi kartı almak istiyor onu engelleyin", "Otoyolda bir kamyoneti çalacaklar ben aracın başındayım yetişin" şeklinde ilginç talepler de yer alıyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü'nün Valilik binasının yanında bulunan MOBESE binasındaki Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'ne bağlı haber merkezinde 18 polis memuru 3 vardiya olarak 24 saat görev yapıyor. Kent merkezinde meydana gelen olaylarda polis ekiplerini yönlendiren "155 Polis İmdat" hattı görevlileri, vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetleri de büyük titizlikle değerlendiriyor.

Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez günde yaklaşık bin 700 çağrının yapıldığı merkezde polis memurları, bir yandan kentin asayişinin nabzını tutmaya çalışırken, diğer yandan vatandaşlardan gelen ilginç şikayet ve taleplerle de karşılaştığını belirterek, "Bu yıl 554 bin 411çağrı gelmiş 155'e. Günlük çağrıların 400'ü asayişle ilgili geri kalanı ise polisin vatandaşa dönmesi ve 155'i boş yere arayan vatandaşların çağrısı. Bir yılda ise 147 bin 547 asayişle ilgili çağrı geldi. Bu çağrılardan 80 bin 582'sine polis geri dönerek vatandaşa konu hakkında bilgi verdi.

Vatandaşa geri dönülmesiyle birlikte vatandaş kendinin önemsendiğini ve verilen ihbarların değerlendiğini görünce şüpheli durumlarda polise daha çok bilgi vermeye başladı. Çok duyarlı vatandaşlarımız var. Çöpe şüpheli bir paket koyan, ya da sokakta şüpheli dolaşanları hemen ihbar ediliyor. Bu durumun polisin asayişte herhangi facia olmadan olayın önüne geçmesi sağlanıyor. Polisin vatandaşa geri dönmesi polis vatandaş işbirliğini de artırdı. Ayrıca bu güven 155'e gelen asılsız ya da lüzumsuz telefonlarında azalmasını sağladı" dedi

"KEDİ SOKAKTA DOĞURUYOR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?"

Kesmez, 155 Polis İmdat Hattına ilginç telefonlarında geldiğini belirterek gelen ilginç telefonların şunlar olduğunu söyledi:

"Komşum sobayı yaktı çamaşır sermiştim üzeri is oluyor. Gelip sobayı söndürür müsünüz?. Gece sokakta köpekler havlıyor bunları susturur musunuz? Sokakta çöpler kalmış çöp arabasını gönderir misiniz? Elektrik ne zaman gelecek polis ağabey? Ağabey canım sıkılıyor ne yapayım? Kedi sokakta doğuruyor yardımcı olur musunuz? Su borusu patladı bir ekip gönderir misiniz? Sulama kanalında su kalmadı iyi oldu ama şimdi de çöpler var. Bunları temizletir misiniz? Çöpte şüpheli poşet var. Ocağa mantı koydum acaba ateşte ne kadar kalması lazım? Evden teker çalınmış yardım edin. Kocamdan şikayetçiyim. Çocuğum yaramazlık yapıyor onu korkutur musunuz?"

"POLİS ARTIK HER İHBARDAN SONRA VATANDAŞA DÖNÜYOR"

Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, polisin artık ihbardan sonra vatandaşa dönerek bilgi verdiğini bunun da ciddi ihbar sayısını artırdığını belirterek, "Vatandaş belki polisi onun görevi olmayan konularla oyalıyor. Belki kocası, belki eşi, belki yemek, belki de çocuğunun kurtulması için bizi arıyor. Ama bu bizi devlet gibi, baba, ağabey, anne ve abla gibi gördüğünü gösteriyor. Polisi her sorunu çözer gördüğü için bizi aradığını gösteriyor. Bazen çocuğu korkutmamız için bizi arayıp bizi üzseler bile bizi her konuda aramaları bizi kendilerine ne kadar yakın gördüklerini gösteriyor" dedi.

"TORUNUM KREDİ KARTI ALMAK İSTİYOR YARDIM EDİN"

155 Polis İmdat'a dün gecede ilginç telefonlar gelmeye devam etti. Kameraların çekimde olduğu dönemde bir yaşlı kadın 155'i arayarak torunununkredi kartıalmak istediğini ancak çok para harcadığı için kendisinin buna karşı çıktığını ama söz dinletemediğini belirtti. Polis memuru ise yaşlı teyzeye "Teyze biz buna engel olamayız. Ama siz gidip bankayla konuşup kredi kartı verilmemesini sağlayabilirsiniz" diye cevap verdi. Bunun dışındatrafik kazasıihbarları, Seyhan Baraj Gölü'ne uçan ve dayak yiyen vatandaşların ihbarları geldi.

"OTOYOLDA BİRİ KAMYONETİ ÇALIYOR ACİL GELİN BEN BEKLİYORUM GÖNDERMİYORUM"

Gece 155'e gelen en ilginç ihbar ise otoyolda yakıtı bittiği için bidonla en yakın istasyonda yakıt almak için aracından ayrıldıktan sona otoyolda aracı görüp duran bir vatandaşın ihbarıydı. Vatandaş 155'i arayarak "Alo ben otoyoldayım bir adam yol kenarında duran kamyonete yanaşarak bidonla mazot koymaya başladı. Ben bu adamın aracı çalacağından şüpheleniyorum. Acil buraya gelin ben siz gelene kadar bekliyorum" dedi. Polis ise hem ihbarcı ile hem de yakıt koyan adamla dakikalarca konuşarak aracın yakıt koyan vatandaşa ait olduğunu, mazotu bittiği için aracını yola bırakıp yakıt alıp geldiğini öğrendi. Ancak ihbarcı vatandaş buna rağmen polise "Bakın ben bu adamdan şüpheleniyorum benden demesi bu aracı çalıyor olabilir ben bu aracın plakasını vereyim" dedi. Polis aracın plakasını alarak sorgulama yaptıktan sonra çalıntı olmadığını öğrendi. İhbarcı vatandaş evine giderken, yakıtı biten vatandaş da yoluna devam etti.

 

Bu haber toplam 4826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri