Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'ye uyumlu polisler spor giyinecek

Poliste Avrupa Birliği devrimi.. Karakollar ve polis üniformaları "AB" modeline uygun değişiyor. Resmi görev yapan polisler yazları tişört, kışları ise boyunlu spor kazak giyecek.
Pembe karakoldan sonra "AB" karakolları geliyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay 2009'u "karakol yılı" ilan etti.

Polisin "aynası" olan ve şeffaf hale getirilecek karakollarda kapalı atış poligonundan fitness-center'a, eğitim-toplantı salonlarından kameralı nezarethanelere kadar her şey Avrupa standartlarında olacak...

Ankara, İstanbul, İzmir gibi 6 büyük kentte "model" olacak polis merkezleri projesi geliştirildi. TOKİ, "sosyal donatı" kapsamında 6 polis merkezini inşa etmeyi taahhüt etti. Ancak, kriz nedeniyle AB normlarında yapılacak 20 milyon liralık "örnek" polis merkezleri projesi 2010'a ertelendi.

Belçika ve Almanya örneği

Emniyet Genel Müdürlüğü, bütçe imkanları kapsamında hedeflediği 6 polis merkezinden en az ikisini gerçekleştirmek için harekete geçti. İnşa edilecek şeffaf polis merkezleri Konya'nın Selçuk ilçesindeki Bosna Hersek Polis Merkezi örnek alınarak yapılacak.

Yeni polis merkezleri bağımsız olacak, üst katlarında lojman bulunmayacak. Asayiş Daire Başkanı Hüseyin Özalp başkanlığında oluşan heyet geçen yıl Belçika ve Almanya'ya giderek o ülkelerdeki polis merkezlerini incelemişti. Belçika ve Almanya'daki polis merkezlerinden esinlenilen proje Türkiye uyarlandı. Ülke çapındaki bin 302 polis merkezi yıllara yayılarak "AB" standartlarına uygun restore edilecek.

Bütün ayrıntılar düşünüldü

Şeffaf hale getirilecek merkezlerde her şey düşünüldü. Polis merkezleri projesinde; kapalı atış poligonunu, fıtness-center, eğitim-toplantı salonları kafeterya, personel için duşlu ve dolaplı soyunma odaları, kameralı nezarethaneler, avukat görüşme odası, bekleme salonuna kadar her şey yer alacak. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, "Mesai bitiminde personelin üniformalarını çıkartıp sivil kıyafetlerini giyecekleri hatta yemek yiyebilecekleri bir mekan yok. Bu proje polislere rahat ve huzurlu çalışma ortamı yaratacak" dedi.

Kıyafetler değişiyor

Polis üniformalarına da "AB" modeli geliyor. Türk Polis Teşkilatı'nın 164. kuruluş yıldönümünde 201 bin polisin imajı değiştirilecek. 163 yıldır kullanılan yazlık ve kışlık gömlek ile kravat kullanımı sona erecek. Resmi görev yapan polisler yazları tişört, kışları ise boyunlu spor kazak giyecek.

Gömlek yerine tişört

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2006 yılı içerisinde TÜBİTAK ile gerçekleştirdiği "akıl" toplantıları sonucunda, "Polis üniformalarının fonksiyonel hale getirilmesi" adlı AR-GE projesi geliştirdi. Proje kapsamında TÜBİTAK, İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi, modacılar ile tekstilcilerden oluşan çalışma grubu oluşturuldu. İlk değişiklik resmi görev yapan polislerin giydiği lacivert renkli kumaş pantolonları kapsadı.

Blue jean tarzı tasarlanan yeni pantolonlar diktirildi. Kot pantolonu andıran yeni pantolonlar Genel Müdürlük ile taşra illerinde görev yapan bazı polislere dağıtılarak denenmeye başlandı. Bu pantolonların en büyük özelliği ütü gerektirmemesi ve bombe yapmaması. Polislerin yıllardır giydiği yazlık ve kışlık gömlek ile kravat da "tarihe" karışıyor. Çalışma grubu polisler için yazlık tişört ve kışlık spor kazak tasarımı yaptı. Polisler yazın terletmeyen, uzun ömürlü ve estetik görünümlü tişört giyecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 49574 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri