Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis Şefine '10 Numara' Rüşvet

22.11.2011 09:25
İstanbul Büyük Esenler Otogarı’ndaki kaçak akaryakıt çetesi'nden polis şefi çıktı. Emniyet Müdür Yardımcısı, 'para ve altın' karşılığı çetenin satışına göz yumdu.

İstanbul Büyük Esenler Otogarı’nda otobüs firmalarına 10 Numara yağ olarak bilinen kaçak katkılı akaryakıt satışı yapan şebekenin, rahat çalışmak için Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Seracettin Karaca’ya rüşvet verdiği ileri sürüldü. İddiaya göre, Emniyet Müdürü Karaca ve ekibi sıkı takipler sonucunda otogarda kaçak madeni yağ satışını engelledi. Akaryakıt çetesinin lideri Hüseyin Öztürk ve adamları Karaca’yı makamında ziyaret ederek para ve altın verdi. İddiaya göre Karaca, bunun üzerine kaçakçılıkla mücadele eden polislerin yerlerini değiştirdi. Kaçakçılıkla mücadele ediyormuş gibi göstermek için de Öztürk’ün rakibi olan satıcılara operasyon düzenledi.

210 sayfalık fezleke

İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ve Organize Şube Müdürlüğü ekipleri geçen yıl, son yılların en organize akaryakıt kaçakçılık şebekesine operasyon düzenlerken ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Çalışmalarını tamamlayan polis savcılığa göndermek üzere 210 sayfalık bir fezleke hazırladı. Yapılan fiziki ve teknik takip çalışmalarının yer aldığı fezlekede kaçakçıların ilginç bağlantıları ortaya çıkarıldı.

150 bin dolarlık rüşvet

Fezlekeye göre operasyon çalışmaları sürerken İstanbul Valiliği ve 155 Polis İmdat hattına ilginç bir ihbar mektubu geldi. İhbarda, Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Seracettin Karaca ve Esenler Otogarı’nda görevli eski bir emniyet müdürü olan F.T. otogardaki esnaftan 150 bin dolar rüşvet istemek ve faturalı mallara el koyup işlem yapmakla suçlandı.

Önce takip et

Takiplerde, otogarda işyeri bulunan Hüseyin Öztürk’ün adamları Murat Sadıkoğlu, Yüksel Çınar, Recep Koçak, Atakan Güleryüz, Kemal Balta, Kemal Çakıl, Mustafa Tezer Durmuş ve Sedat Ay’ın, bazı seyahat şirketlerine, otobüslerde yakıt olarak kullanılan katkılı akaryakıtları illegal olarak sattıkları tespit edildi.

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Seracettin Karaca’nın otogardaki denetimleri sıklaştırması üzerine zarara uğrayan Öztürk ve irtibatlı olduğu kişilerin, kuyumcuda çalışan Serkan Semercioğlu aracılığıyla polis şefi Karaca’yla irtibat kurdukları anlaşıldı. Buna göre Öztürk ve adamları 28 Nisan 2010 günü Karaca’yı makamında ziyaret ederek rüşvet olarak nakit para ve altın verdi. Rüşvetin eksik kalan kısmı 29 Nisan 2010’da Karaca’nın şoförü Barış Albayrak’a gönderildi. Ödeme belli aralıklarla sürerken Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği görevli polis memuru B.D.’nin de bu ilişkilere dahil olduğu yönünde bilgilere ulaşıldı.

Altın tespih siparişi

Karaca’ya rüşvet verdiği iddia edilen Serkan Semercioğlu, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele’de alınan ifadesinde “Karaca’yı tanıdığını, otogardaki yağ satışlarının rahat yapılabilmesi için müdüre verilmek üzere 7 bin TL’lik saat ile 12 bin TL’lik altın ve pırlantalı tespih siparişi verdiğini, toplam tutarı 20 bin TL olan bu malzemelerin parasını Hüseyin Öztürk’ten aldığını söyledi.

Emniyet Müdür Yardımcısı Karaca, hakkındaki iddiaların ardından İstanbul Emniyeti’nde pasif bir göreve atandı. Bir yandan da idari soruşturma devam ediyor.

Yapılan soruşturmada, Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bazı yağ firmalarının, kanola ve makine yağlarına boya hammaddesi olan ‘white spirit’ katarak incelttikleri ve akaryakıt kıvamına getirerek başta Hüseyin Öztürk olmak üzere birçok yere sattıkları belirlendi.

Daha ucuz olduğu için yakıt olarak kullanılan 10 numaralı yağ, Giresun’da bir yolcu otobüsünde 10 kişinin yanarak öldüğü kazada olduğu gibi facialara yol açıyor.

Kayıtlardaki iddialar

Operasyon öncesi yapýlan teknik takip görüþmeleri polis fezlekesine girdi. Kayıtların bir bölümünde polis şefi Karaca’nın da adı geçiyor. 3 Haziran 2010 günü Hüseyin Öztürk ile Serkan Semercioğlu arasındaki bir görüşme.

Semercioğlu: “Benim þoför senin verdiðin parayla altýn götürmüþ teslim etmiþ anladýn mý?”
Öztürk: “Kime?”
Semercioğlu: “Seracettin beye.”

Türkiye’nin en büyük kaçak akaryakıt çetesi


İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, bir yıllık takipte, Tuzla Organize Sanayi Bölgesi ve Esenler Otogarı’nda kaçak katkılı akaryakıt satan çetenin şemasını da çıkardı:

Hüseyin Öztürk: Otogarda katkılı akaryakıt satan şebekenin lideri. Akaryakıtların taşınmasında ve otobüslere satılmasında görevli kişiler, Yunus Debrelioğlu, Eyüp Dalyan, Sezer Atay, Mehmet Duran, Mehmet Dinçer.

Mustafa Tezer Durmuş: Hüseyin Öztürk ile irtibatlı. Otogarda katkılı akaryakıt satışı yapıyor. Durmuş’un sattığı akaryakıtları otobüslerin deposuna boşaltan kişiler Gürcan Güler, Ahmet Aydın, Taner Işık.

Yüksel Çınar: Otogarda katkılı akaryakıt satışı yapıyor. Mustafa Tezer Durmuş ve Hüseyin Öztürk’le ilişkili. Murat Sadıkoğlu ile birlikte hareket ediyor. Tansel Çınar, Göksel Çınar, Önder Sadıkoğlu da bu şebekenin üyeleri. Sattıkları akaryakıtın büyük bir bölümünü Yüksel Çınar’ın Başakşehir’de bulunan Büyükçınar Madeni Yağlar ve Petrol Ürünleri isimli fabrikasından alıyorlar. Kaçak akaryakıt otogara özel güvenlik personeli Yaşar Sezer tarafından sokuluyor.

Murat Sadıkoğlu: Otogarda kaçak yağ satışı yapıyor. Önder Sadıkoğlu ve Göksel Çınar yardımcılıklarını yapıyor.

Atakan Güleryüz ve Cem Karabıyık: Otogarda katkılı akaryakıt işi yapıyor. Nurettin Yiğit, Sedat Ay, Ümit Ay ve Emre Kılıç elemanları.

Harun Keser: Tuzla’daki Üçdağ Madeni Yağlar Petrol ve Kimya Ürün San.Tic.Ltd. Şti. isimli firmanın ortaklarından. Buraya gelen bitkisel yağları ve kanola yağları karıştırıp katkılı akaryakıt yaptıkları, otogara ve İstanbul’un çeşitli yerlerine satıyorlar.

Erkan Ocak: Tuzla’da Karahan Nakliyat Har. Pet. Ürn. Oto. San. ve Tic.Ltd. Şti.-Evertek-Altın Endüstriyel isimli firmanın sahibi. İşyerine gelen bitkisel yağları ve kanola yağlarını karıştırıp katkılı akaryakıt yaparak satıyor.

Resul Keser: Tuzla’daki Üçdağ Madeni Yağlar Petrol ve Kimya Ürün San.Tic. Ltd. Şti.isimli firmanın sahibi. Buraya gelen bitkisel yağ, kanola yağ ve piyasada makine yağları olarak kullanan yağ türevlerine (SN 100, SN 150, SN 500) white spirit gibi boya sanayiinde kullanılan (inceltici) malzemeyi katarak katkılı akaryakıt yapıyor. Bu katkılı akaryakıtları otogara, İstanbul’un çeşitli yerlerine ve şehir dışındaki kişilere satıyor.

Gülhan Turgut: Ümraniye’de Flaş Madeni Yağlar ve Ambalaj sahibi olan Mürsel Boyraz’a katkılı akaryakıta çevrilmek üzere saf yağ satıyor. Bu yağlar Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde, İbrahim Günal’ın şirketinden alınıyor.

Radikal 

Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri