Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polise yeni üniforma geliyor

28.05.2012 12:24
Emniyet teşkilatının üniforması değişiyor. Polise "klimatik" üniformalar geliyor. İşte yeni üniformaların özellikleri...

232 bin polisin resmi üniforması tamamen değişiyor. Resmi elbisedeki kravat ve gömlek de yerini mevsimlik tişörte bırakacak. Personelin pantolonu, yazlık- kışlık tşörtü, montu ile parkası Goratex teknolojisi ile 'klimatik' üretilecek. Rengi yine lacivert kalan yeni nesil üniformalar geçen hafta İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'den onay aldı.

Proje ile polisin yıllardır giydiği mavi renkli yazlık/kışlık gömlek ile lacivert kravat kalkacak şapka ise aynı kalacak. Nefes alma özelliği taşıyacak kıyafetler su ve rüzgâr geçirmeyecek. Leke tutmayan ve buruşmayan klimatik kumaşlar teri dışarı verirken, hava durumuna göre içerinin havasını ayarlayacak.

Yeni kıyafetler Doğu ve İç Anadolu, Ege bölgesindeki bazı illerde Asayiş, Önleyici Hizmetler ve Çocuk Şubeleri'nde çalışan polislerde denenecek. Test sonuçlarının ardından tüm teşkilata dağıtılacak.

Polisin siyah plastik copları da değişiyor. Yeni coplar 51 ve 61 santimlik alüminyumdan üretilecek. Ortalama 60 dolara malolacak coplar katlanabilir özelliği ile belde rahatça taşınacak. Eskisine göre daha hafif olan coplar çıkarttığı sesle kişiler üzerinde "psikolojik" caydırıcılık yaratacak.

17286473189.jpg
 

Bu haber toplam 10728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri