Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Powell'ın çözüm süreci'ni övmesi Cengiz Çandar'ı üzdü

03.04.2015 01:00
Küresel ve Yerel Düşünce Derneği (Küyerel) tarafından Taksim'de "Türkiye'deki Kürt sorunu ve Çözüm Süreci" konulu panel düzenlendi.

Taksim'de bulunan bir otelde Küresel ve Yerel Düşünce Derneği tarafından "Türkiye'deki KürtSorunu ve Çözüm Süreci" konulu panel düzenlendi.

Panelin katılımcıları arasında İngiltere hükümeti ile IRA arasındaki müzakerelerde İngiltere Başmüzakrecisi olan Jonathan Powell ve gazeteci Cengiz Çandar da yer aldı.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ ÖVÜNCE SURATI ASILDI

Türkiye'deki Kürt sorunu ve Çözüm Süreci'nin tartışıldığı panelde IRA başarısının mimarı olarak bilinen Jonathan Powell'ın Çözüm Süreci'ne ilişkin olumlu açıklamaları, gazeteci Cengiz Candar'ın suratının asılmasına neden oldu.

Panelde ilk olarak İRA ve İngiltere hükümet arasındaki görüşmelere İngiltere Başmüzakerecisi olarak katılan Jonathan Powell konuştu.

"17 SENEDİR TERÖRİSTLERLE KONUŞUYORUM"

1940 yılında İRA tarafından kurulan bir pusuda babasının kaybettiğini ve ateşkesten önceki süreçte ağabeyinin de İRA'nın ölüm listesinde bulunduğunu söyleyen Powell, "17 senedir 'teröristlerle' konuşuyorum. Hiç bir zaman İRA'ya ilgi duymadım, müzakerelerin başladığı ilk gün müzakere odasında el sıkışmaktan bile kaçındım ama şimdi pişmanım bu tavrımdan. Duygusal engeli aştıktan sonra güven tesis edilince o alana girebiliyorsunuz" dedi.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜYLE İLGİLİ İYİMSERİM

Türkiye'de de Kürt sorununun çözümüyle ilgili iyimser olduğunu ve sorunun çözümü noktasında bir takım şartların oluşmaya başladığını belirten Powell, "Kürt meselesinde 10 sene önce neredeydik şimdi neredeyiz? Yol üzerinde iniş çıkışlar var, tümsekler var ama 10 sene önce MİT Başkanı'nın İmralı'ya giderek konuşması aklınıza gelir miydi?"ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ'NDE ASKERİ YOL

Çözüm Süreci'nin başarıya ulaşması için sürecin her iki tarafının da çözüme askeri yolla ulaşılamayacağına ikna olması gerektiğini belirten Powell, "İki tarafın ortak noktada buluşması için her iki tarafın da askeri yolla çözüme ulaşamayacağını bilmesi gerekiyor. Bu şartlar sağlandıktan sonra süreç yürütülebilir. Eğer çatışma yoluyla kazanabileceğini düşünüyorsa biri süreç yürütülemez" dedi.

ÖCALAN, KANDİL, HÜKÜMET

Yaklaşan seçim sürecine de değinen Powell, çözüm sürecinde türbülans ve duraksamaların olabileceğini söyleyerek, "Ama sıkı, katı bir süreç sürdürmek şart. Üçayaklı bir tabure düşünün. Bacaklarında biri Abdullah Öcalan, biri Kandil ve diğeri de hükümet. Bu üçayağının sağlam olması lazım yoksa tabure çöker" dedi.

SÜREÇ İÇERSİNDEKİ ÜÇÜNCÜ TARAF

Çözüm süreçlerinde süreci yürüten iki tarafın dışında üçüncü bir tarafın önemine işaret eden Powell, şöyle devam etti: "Sürecin tarafı olan hükümetler üçüncü bir tarafa çok sıcak bakmazlar. Kuzey İrlanda'da da biz uzun süre direndik üçüncü bir taraf katılmasın diye. Ama düşünün futbol maçları hakemsiz oynanmaz. Üçüncü bir taraf değişik şekillerde müdahil olabilir. Sivil toplum kuruluşu veya yabancı bir hükümet olabilir. Son 30 yıla bakacak olursak başarılı örneklerde muhakkak suretle bir üçünü tarafın olduğunu görürüz. Bir dönüşüm yaşanıyor. Siyasi konularda şiddetle değil siyasi yolla çözüm arayışı ne çıkıyor. İyimserim ve iyimser kalıyorum. Seçim arifesinde olunduğu için sıkıntılar görüyorum. Ama Türkiye'nin elinde büyük bir imkan var ve seçim sonrasında da eline geçecek fırsat çok büyük olacak. Yapabileceğim bir şey olursa memnuniyetle yardım ederim."

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri