Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pradetorlar Türkiye'ye geliyor

24.09.2011 10:39
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insansız hava aracı Pradetorlar konusunda ABD ile uzlaşma sağlandığını, bu konuda bir sıkıntı olmadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler 66. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Başbakan Erdoğan, Türkevi’nin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insansız hava aracı Pradetorlar konusunda ABD ile uzlaşma sağlandığını, bu konuda bir sıkıntı olmadığını açıkladı.
Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı CelalTalabaniile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, teröre karşı ortak mücadele noktasında herhangi bir ayrılığın söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, "Aynı mutabakat içerisinde biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın Kuzeyine gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlarla ilgili olarak, "Bu konuyla ilgili bizim kararımız nettir. Kendilerine ben bunu açık, net söyledim. 'Terör devam ettikçe bizim sınır ötesi operasyonlarımız da aynen devam etmektedir' dedik. Bu konuda kendilerinin olur mu, olmaz mı diye bir yaklaşımı da zaten olmadı. Sınır ötesi operasyonlar aynen devam edecektir" diye konuştu.

Erdoğan, "Silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da bitmesi anlamına gelir ki terör inanıyorum minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde sıkıntıları olabilir, bu ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz" dedi.
Başbakan Erdoğan, "Eğer Rum tarafı aramayı bırakırsa, biz de orada bu tür bir çalışmayı durdururuz. Çünkü bizim için şu anda en önemli şey müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Müzakere sürecinin provoke edilmesini istemiyoruz ama şu anda yapılan aslında sabotedir. Bu, müzakere sürecini sabote etmektir" dedi.

Suriye'ye ait silah taşıyan araçları engelleyeceklerini Suriye hükümetine ilettiklerini söyleyen Erdoğan, bu çerçevede Suriye bandıralı bir gemiye müdahale edildiğini belirtti. Erdoğan, "Şimdi de eğer silah taşıyan
uçaklar olursa, karadan böyle bir nakliye söz konusu olursa daha önce durdurduğumuz, el koyduğumuz gibi bunu da durdururuz, el koyarız" dedi.
Erdoğan, terörle mücadele noktasındaİranile ortak atılacak adımlar konusunda, "Şu anda İran ile bu tür müşterek atacağımız adımlar söz konusudur. Zaten burada da bir istihbarat paylaşımı mevcut" diye konuştu.  

Bu haber toplam 2916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri