Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prensin aracının camı kırıldı

10.12.2010 23:46
Harçların yüzde 300'e kadar artırılmasını protesto eden öğrenciler, başkent Londra'yı savaş alanına çevirdi. Prens Charles ve eşini taşıyan aracın camı kırıldı.

 

İngiltere'de David Cameron başkanlığındaki muhafazakar-liberal hükümetin bütçe açığını kapatmak için gündeme getirdiği önlemler, ülkeyi karıştırdı. Sokaklara dökülen öğrencilerin tepkisi hiç beklenmedik yerlere yöneldi.

İngiltere'de üniversite harçlarınının üç kat artırılmasını öngören tasarıyı protesto eden öğrencilerle polis arasında şiddetli çatışmalar  meydana geldi. Olaylarda 50'den fazla gösterici ve polis yaralandı. Öfkeli protestocuların hışmına uğrayanlar arasında Prens Charles ve eşi Camilla da vardı. 

Londra'da böyle sahnelere uzun zamandır ilk kez rastlandı. Üniversite öğrencileri, polis barikatlarını kırdı, işaret fişekleri ve taşlar fırlattı, hatta Maliye Bakanlığı binasını bastı.

Prensin aracının camı kırıldı

Hızlarını alamayan öğrenciler, Prens Charles ve eşi Camilla'nın içinde bulunduğu otomobile de saldırdı. Aracı tekmeleyen ve camları kıran göstericiler, Charles ve Camilla'ya da boya torbacıklarıyla saldırdı. Çiftin, olayda herhangi bir zarar görmediği açıklandı. Çatışmalarda 50'den fazla gösterici ve polis yaralandı.

Öğrencileri bu denli öfkelendirense üniversite harçlarının 3 binden 9 bin sterline yükseltilecek olması.

Gösterilere katılan bir öğrenci, tepkisi "Bunlar yalancı, kocaman birer yalancı. Bence iğrençler. Korkunç" sözleriyle dile getirdi.

Liberal Demokratlar'a büyük tepki

Bu hakaretlerin adresi öncelikle koalisyon ortağı Liberal Demokratlar. Çünkü seçim kampanyasında, öğrenci harçlarının kesinlikle artırılmayacağını vaat etmişlerdi. Bazı milletvekilleri öğrencilerden yana çıkarak tasarıya destek vermedi.

Gösteriler gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü ve Londralılar şimdilik rahat bir nefes aldı. Ama bu, yeni gösterilerin düzenlenmeyeceği anlamına gelmiyor. 

DW

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri