Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PROF DR. İLBER ORTAYLI’DAN ‘CUMHURİYET’İN İLK YÜZYILI’

13.02.2013 19:44
Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı 1923 yılından günümüze, günümüzden 2023 yılına uzanan bir geçmiş ve gelecek muhasebesi niteliğindeki ‘Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı’ kitabını Küçükçekmeceli katılımcılara anlattı.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Başkan Yardımcılarının yanı sıra pek çok Küçükçekmeceli dinleyici katıldı.

‘IRAKLILAR AMERİKA’YI İSTEDİ’

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Türkiye’nin yakın tarihine değinen Ortaylı, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ortama bakılarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Suriye’deki olaylar beni şaşırtmadı. Herkes rahat yaşayacağı bir memleket ister. Irak’takiler Saddam’a karşı Amerika’yı istediler bu çok açık. Bizim çevremizdeki toplumlarda üretim yok. Üretmeyen cemiyetler adam olmaz. Burada idare edilenle, idare eden var ve insanlar korku içerisinde yaşıyor.”dedi.

‘DIŞ POLİTİKADA İSTİKRAR ÖNEMLİ’

Türkiye’nin böylesi karmaşık bir dünyada, aklını başına alması gerektiğini vurgulayan Ortaylı, bazı konularda fevri, burnu havada davranılmaması gerektiğini, aksine siyasi çoğulculuk, kanun ve nizama uymak, particilik veyahut zümrecilik yapmamak, vatandaşları birbirine düşman haline getirmemek gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yavuz Sultan Han’ın 400 sene hadisesiz, kimsenin burnunu kanatmadan Arabistan’ı idare ettiğinin altını çizen Ortaylı dış politikada da Türkiye’nin istikrarlı davranması gerektiğini söyledi. Ortaylı Dışişlerinde çalışan vasıflı kişilerin de değiştirilmemesi gerektiğini kaydetti.

‘KÖYDEN UZAKLAŞIYORUZ’

Ortaylı, artık köylerde 20 yaşın altındakilerin tırpan sallamayı bilmediklerini, köylerin ekimden, biçimden uzaklaştığına söyledi.  Cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi tarıma ve köylüye önem verilmediğini söyleyen Ortaylı, Anadolu’da birçok kasabanın boşaldığını sözlerine ekledi.

Ortaylı, yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’a da teşekkür etti.  Söyleşi sonunda Aziz Yeniay, okurların getirdiği kitaplarını imzalayan İlber Ortaylı ve moderatör İsmail Küçükkaya’ ya teşekkür ederek çiçek verdi.

Bu haber toplam 2822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri