Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Provakatörlerin terörü korkuttu

05.06.2013 12:18
Gezi Parkı eylemlerinin amacından saptırıp bambaşka bir mecraya çeken provakatörlerin esnafa verdiği zarar büyük...

Taksim protestolarında yedinci gün geride kalırken, saldırgan grupların ağır faturasıyla karşılaşan esnaf tepkili: Tabii ki herkes demokratik hakkı olan tepkisini gösterebilir. Ama bu şiddet niye... Hak aramanın yolu böyle bir yöntem olamaz.

ESNAF KONUŞMAKTAN ENDİŞELİ, MAĞAZALAR HASARLI, TURİSTLER KAÇIYOR

Taksim yayalaştırma projesi kapsamında Gezi Parkı'nda yapılacak düzenlemeleri protesto eden eylemlerinin ardından başlayan olaylar en fazla Taksim ve çevresindeki esnafı vurdu. Eylemcilerin arasına provokatörlerin girdiğini ve etrafa zarar verdiğini söyleyen Taksim esnafı, polisin sıktığı biber gazından da etkilendiklerini vurguladı. Bazı iş yeri sahipleri ise eylemcilerin tepkisinden korktuğu için sessiz kaldı.

FARKLI GRUPLAR PROVOKE ETTİ

Eylemlerin yapıldığı alanda iş yeri bulanan F.Y, "Geçen günlerde atılan gazın etkisi hala devam ediyor. Klimada kalan biber gazı temizlememize rağmen hala gözlerimizi yakıyor" dedi. H. T. isimli esnaf, "Demokrasinin bu kadar bol olduğu bir ülkede eyleme evet ama şiddete hayır" şeklinde konuştu. Bir lokantada çalışan Ekrem Karalı ise "Kötü niyetli gruplar da aralarına girdi. Diğer grup ortalığı yıkmaya çalıştı. Bu ülkeyi bataklığa götürmek isteyen insanlar onlar. Milyonlarca kişi burada gösteri yaptı, bir tek taş bile atılmadı. Ama diğer grup aralarına gelince taş atmalar ortaya çıktı" diye konuştu.

TADİLAT VE TAMİRAT BAŞLADI

Diğer taraftan, sprey boyalarla yazı yazılan duvarların, görevliler tarafından temizlendiği görüldü. Taksim'e çıkan tüm yollarda eylemcilerin parçaladıkları polis araçları, belediye otobüsleri, bankalar ve iş yerlerinin parçalarıyla barikatlar kurulurken bölgede yaşayan vatandaşlar ile iş yerleri bulunanlar araçların geçmesinin mümkün olmadığı yollarda yürümekte zorladı.

AKM’NİN 5. KATINDAN DÜŞTÜ

Öte yandan dünkü gösterilerde Celal Kırmaz isimli kağıt toplayıcısıAKM'nin 5. katından düşerek yaralandı. Kırmaz, olay yerine gelen ambulans ile Taksim İlk yardım Hastanesi'ne kaldırıldı. Kırmaz'ın vücudunda kırıklar olduğu öğrenildi.

KAMERA KIRDILAR YAĞMA YAPTILAR

İzmir'de yüzlerce işyerine saldıran eylemci grubun, güvenlik kameralarını kırarak yaptığı talan görüntüleri ortaya çıktı. Bir işyerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, eylemcilerin kırıp dökmesi gözler önüne seriliyor. İşyerine giren eylemcilerin önce güvenlik kameralarını sopalarla kırdığı, daha sonra da her yeri talan ettiği görülüyor.

FIRSAT BULDULAR, DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI YAPILIYOR

-TOBB: "Huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Yaşananlardan fırsat çıkarmaya çalışanlar, tarih önünde sorumlu olacaklarını unutmamalıdır."

-MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:"Geleceğimize, HEP birlikte sahip çıkmalı, duygusal, ötekileştiren tepkilerden uzaklaşıp, sağduyulu davranmalıyız. Bu ülke hepimizin."

-Özgürder Başkanı Rıdvan Kaya: "Ergenekondan Balyoza benzer süreçlerde, yargı ayağının da kaybedilmesiyle belli bir kesimin hazımsızlığıyla sokağı hareketlendirdi. İktidarını kaybeden güçlerin son bir umut olarak iktidarı sokakta arama çabası olarak görüyorum..

-Mazlumder İstanbul şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar: "Protestoların arkasında bir takım siyasi uzantıların oyunları ya da uluslararası hesaplar olabilir."

-Türk Diyanet Vakfı-Sen: "Müslümanlar için özel bir gün olan Miraç gecesinde insanlığın huzuru, milletin her türlü tehlikelerden korunması için dua edelim."

-Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat Metin Doğan: "Gösteriler, artık ilk başlangıcındaki amacından çıkmıştır. Adeta ittihat ve terakki geleneğiyle Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle başlayan darbeci geleneğin, militarist geleneğin bir devamı niteliğinde bir müdahale beklentisine dönüşmüştür.
Adeta bir darbe çığırtkanlığı yapılmaktadır."
 

Ajanslar

Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri