Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırı sonrası ilk kez konuştu

26.01.2011 04:57
Bakanlar kurulu toplantısına saygı duruşu ile başlayan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, önceki gün 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla iligili olarak ilk kez konuştu..

 

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, hükümet toplantısında Domodedovo Havalimanı'ndaki terör saldırısı hakkında ilk kez konuştu.

Putin, saldırının arkasında bulunan yapının güvenlik güçleri tarafından çözüleceğine inandığını söyledi. Putin konuşmasında, "Adice, zalimce ve insafsızca bir suç işlendi. Çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. İntikamın alınması kaçınılmaz" tehdidinde bulundu.

Putin ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği ile ilgili olarak sessizliklerini koruyor. Resmi makamlardan da şu ana kadar bir açıklama gelmedi.

Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan 'Nogay Taburu' adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu 'Kara Dullar' adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti.

Rus NTV televizyonunda yayınlanan görüntülerde, saldırıda ölen biri kadın diğeri erkek saldırganlarla ilgili detaylar yer aldı. Saldırıda başı kopan erkek teröristin 30-35 yaşlarında Kuzey Kafkasya'lı ya da Arap görünüşlü bir yüze sahip olduğu belirtiliyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı, 110 kişinin hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü belirtti.

Bombanın bir çantanın açılması sonucu patladığı iddia ediliyor. Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, patlayıcı düzeneğin saldırganın vücuduna bağlı olduğunu söyledi. Markin'e göre, diğer türlü saldırı sonrası zeminde bir çukurun açılması gerekiyordu.

Lifenews.ru haber portalı, güvenlik birimlerinin üç kadın ve bir erkeğin saldırı yapmak için Pakistan'da eğitim aldıkları ve sonrasında Rusya'ya geçtikleri konusunda yetklileri uyardığı iddialarına yer verdi. 

Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri