Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PYD, PKK'dan silah alıyor iddiası

14.10.2012 13:11
PYD'nin, Barzani askerlerinin bölgeye girişini engellemek için PKK'dan silah takviyesi aldığı iddia edildi.

Beşşar Esed rejimi ile işbirliğine giden ve Suriye'nin kuzey bölgelerinde Kürt nüfusunun yoğun olduğu kentlerin yönetimine el koyan PKK 'nın Suriye uzantısı PYD 'nin silah desteğini nereden sağladığı ortaya çıktı. Bölgede tek güç ve otorite olmak isteyen PYD, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye bağlı Peşmerge askerlerinin sözde Batı Kürdistan'a olası girişini engellemek için PKK'dan doçka, roketatar ve uçaksavar gibi ağır silahların yanı sıra eleman desteği de aldığı ifade edildi.

Alınan silahların Kandil ve Kuzey Irak üzerinden getirilerek, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin yönetimine el koyduğu kentlerde eğitilen Suriyeli Kürtlere dağıtıldığı öğrenildi. Başta Kobani olmak üzere Afrin, Derika, Hamko ve Kamışlı'da 3 binin üzerinde PKK'lı teröristin, Peşmerge güçlerinin girişine karşı konuşlandığı kaydedildi.

Türkiye sınırının sıfır noktasında bulunan kentlerde daha önce irili ufaklı kamplar kuran PYD'nin, bu yüzden Kürdistan Halk Tugayları Ordusu'nu alelacele kurduğu iddia ediliyor. Sözde Batı Kürdistan'da PYD'nin askeri kanadı olan YPG'den başka askeri oluşumları tanımadıklarını ve tanımayacaklarını daha önce açıklayan YPG, "Özellikle son dönemlerde, halkımız kendi bölgesini yönetmeye başladığından bu yana saldırılara maruz kalmaktadır. Bu tugayların kuruluşu, komploların önüne geçecek, Kürdistan'ın kazanımlarını ele geçirmek isteyen güçlerin planlarını boşa çıkaracaktır. YPG herhangi bir dış müdahaleye kesinlikle direnecektir. Halk savunma birliklerinin kuruluşu demokratik özerkliğin temel esaslarından biridir" açıklamasını yapmıştı.

YALANI ORTAYA ÇIKTI

Katar’ın El Cezire televizyonuna konuşan Murat Karayılan, "Suriye’de tek bir PKK mensubu yok. Türkiye Suriyeli Kürtlerin haklarını elde etmesini istemiyor. O yüzden Suriye’de bir savaşa hazırlanıyor. İşte biz bu yüzden Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesine karşıyız" demişti.
 

Bu haber toplam 5504 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri